Okiem praktyka 23 sie
Filtry w rekuperatorze - wymiana i kontrola

fot. rekuperatory.pl

Jak często zmieniać filtry w rekuperatorze? To pytanie jest na szycie popularności od zawsze. Przez lata przerobiliśmy kilka wersji: wymieniamy minimum po pół roku (jak zaleca producent), co 4 miesiące, a może jednak co 3... Dziś wiemy na pewno: filtry wymieniamy wtedy, kiedy się zabrudzą - u każdego nieco inaczej.

W zależności od miejsca zamieszkania i od czystości powietrza, filtr może brudzić się z różną szybkością. I wcale nie znaczy, że jak masz dom pod lasem, brudzić się będzie mniej: zanieczyszczenia, które 'zapchają' Twój filtr mogą być organiczne... Dlatego najbardziej prawdziwa odpowiedź jest właśnie taka: filtr w rekuperatorze wymieniaj wtedy, jak się zabrudzi. 

Sprawdzajcie jego czystość nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy należy je wymienić. 

Zabrudzone filtry w rekuperatorze znacznie osłabiają przepływ powietrza, zarówno nawiewanego i wywiewanego, a także nie oczyszczają powietrza tak, jak by mogłby to robić, gdyby były czyste. Obciążone kurzem wentylatory mogą również ulec awarii. Filtry więc wymieniać należy obowiązkowo. Filtry wielorazowe kieszeniowe zastosowane w AERISnext jeden raz można odkurzyć. Przy kolejnym zabrudzeniu należy bezwzględnie je wymienić. 

Filtów nie pierzemy, nie myjemy w zmywarce, nie trzepiemy, nie przecieramy szmatką ani szczotką. Nie przedmuchujemy, nie przepłukujemy, nie walimy nimi o kolano ani o elewację.

Filtry wymieniamy na nowe.

I jeszcze jedno: niestety (albo na szczęście), filtry o zwiększonej klasie filtracji F7 (czerwone) brudzą się szybciej (bo są dokładniejsze). A warto je mieć, bo zatrzymują większość pyłu zawieszonego obecnego w smogu. 

- Zwróćcie uwagę na komplet filtrów F7/G4: czerwony + czarny

Do urządzenia włóżcie tak, by ten dokładniejszy był na nawiewie: wtedy powietrze wchodzące do budynku będzie jeszcze dokładniej oczyszczone. 

- Filtr F7 zamontuj na nawiewie
- Brudny filtr w rekuperatorze nie dość, że nie zatrzymuje zanieczyszczeń, to upośledza pracę całego systemu wentylacyjnego. Widzicie te 'koty' z kurzu? Mam takie same pod kanapą jak zapomnę odkurzyć...
- Do kubła z brudnym filtrem z rekuperatora (po prawej)! Po lewej nowy filtr.
- Fragment filra kieszeniowego G4 z rekuperatora AERISnext fabrycznie montowanego w urządzeniu: czyściutki. Gotowy zatrzymać wszystko, co mogłoby trafić do płuc.

 

Rekuperatory.pl

Rekuperatory.pl https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja

Rekuperatory.pl zajmują się montażem i serwisowaniem systemów rekuperacji: energooszczędnych systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w budynkach mieszkalnych.

Specjaliści, doradcy i inżynierowie tworzący markę Rekuperatory.pl wyznają zasadę, że każdy dom powinien posiadać skuteczny, energooszczędny i zatrzymujący zanieczyszczenia zewnętrzne system wentylacji. Prawidłowo zaprojektowana i rzetelnie wykonana rekuperacja daje ogromny komfort w domu i duże oszczędności na ogrzewaniu. I takie właśnie systemy firma montuje.

Od 2002 roku ekipy montażowe Rekuperatory.pl wykonały już ponad 5500 systemów rekuperacji w całej Polsce.

W 4 oddziałach inżynierskich firmy pracuje kilkunastoosobowy zespół inżynierów z dużym doświadczeniem w wentylacji budynków. Zespół ten zajmuje się projektowaniem systemów rekuperacji bezpośrednio dla inwestorów, a także dla największych pracowni architektonicznych w Polsce oraz kilkudziesięciu innych pracowni architektonicznych, deweloperów oraz firm instalacyjnych.

Firma montuje także gruntowe wymienniki ciepła.

Rekuperatory.pl