Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Okiem praktyka 26 sie 2020
BARTOSZ
Filtry ultra - nowa jakość filtracji powietrza

Zadaniem filtrów powietrza w każdym rekuperatorze jest wstępne oczyszczenie powietrza zewnętrznego z kurzu, pyłów oraz innych zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić wymiennik ciepła oraz przedostać się do pomieszczeń. Porównując rekuperatory różnych producentów zauważyć można, że filtry stosowane w centralach wentylacyjnych różnią się m.in. wymiarem wkładów filtracyjnych oraz klasą filtracji. Warto wiedzieć, że filtry charakteryzują takie parametry jak powierzchnia filtracji, która w bezpośredni sposób ma wpływ na pojemność pyłową filtra, a ta z kolei decyduje o tym jak szybko filtr osiągnie stopień maksymalnego zabrudzenia i trzeba będzie go wymienić.

Filtry nowego typu tzw. Ultra, cechuje większa „żywotność” w porównaniu do filtrów stosowanych do tej pory. Dzieje się tak z uwagi na ich dużo niższe opory początkowe niż filtrów tradycyjnych.

Aby w prosty sposób wyjaśnić czym jest opór początkowy, posłużmy się przykładem.

Założenia:

  • oba filtry (tradycyjny i Ultra) są tej samej klasy filtracji tj. ISO ePM10 85 % (czyli F7 wg EN779),
  • oba filtry pracują przy przepływie 500 m3/h,
  • oba filtry pracują w tych samych warunkach obciążenia pyłowego, powodującego stały przyrost ich zabrudzenia, a przez to wzrost ich oporów na poziomie 1 (niskie zabrudzenie), 2 (średnie zabrudzenie) i 4Pa/dzień (wyższe zabrudzenie).

Mając na uwadze powyższe założenia krańcowy opór 300 Pa przy którym należy wymienić wkład, zostanie osiągnięty po około:

Typ filtra Przyrost oporów*
1Pa/dzień 2Pa/dzień 4Pa/dzień
F7 tradycyjny 180 dni 90 dni 45 dni
F7 Ultra 272 dni 136 dni 68 dni

*Przyjęte wartości przyrostu oporów są oczywiście założeniem czysto teoretycznym, z uwagi na fakt, iż rzeczywisty stopień zabrudzenia filtra jest zależny od bardzo wielu zmiennych i indywidualnych czynników (np. warunków atmosferycznych i pory roku, lokalizacji, uprzemysłowienia i zurbanizowania terenu, stopnia utwardzenia powierzchni, otoczenia i wpływu sąsiedztwa, sposobu eksploatacji – ilość godzin praca/postój oraz wydajność, itp.).

 

Opisana zależność obrazuje również nie zawsze oczywistą możliwość osiągnięcia oszczędności związanych z koniecznością zakupu i wymiany filtrów. Zakup filtrów typu Ultra w rocznym okresie eksploatacji okazuje się rozwiązaniem bardziej zasadnym ekonomicznie z uwagi na mniejszą ilość wymian w roku:

Typ filtra Przyrost oporów*
1Pa/dzień 2Pa/dzień 4Pa/dzień
F7 tradycyjny 2 wymiany/rok 4 wymiany/rok 8 wymian/rok
F7 Ultra 1 wymiana/rok 3 wymiany/rok 5 wymian/rok

Mimo tego, że koszt zakupu filtra Ultra jest o około 15% wyższy niż filtrów tradycyjnych, uzyskujemy ponad 20% roczną oszczędność! Pamiętajmy, że rekuperator użytkować będziemy przez co najmniej kilkanaście lat, więc oszczędności związane z kosztami eksploatacji filtrów powietrza są znaczące.

 

Kolejna oszczędność wynikająca z zastosowania filtrów typu Ultra, a związana z ich obniżonego poziomu oporów początkowych, to możliwość obniżenia punktu pracy wentylatora, efektem czego jest mniejszy pobór mocy i niższe koszty za energię elektryczną oraz obniżenie poziomu emitowanego hałasu nawet o kilka decybeli.

Typ filtra

Pobór mocy wentylatora

przepływ 385m3/h

Pobór mocy wentylatora

przepływ 550m3/h

F7 tradycyjny 25 W 53 W
F7 Ultra 13 W 28 W

 Ważne: każdy obecny Użytkownik rekuperatora VENA może zastosować filtry Ultra w swoim urządzeniu. Podczas wymiany filtrów na typ Ultra w centralach, które pierwotnie pracowały z filtrami tradycyjnymi, zalecane jest ponowne przeprowadzenia regulacji układu wentylacji, w celu uzyskania założonych przepływów dla danego obiektu (z uwagi na znaczące różnice w parametrach filtrów).

 W związku z szeregiem zalet związanych ze stosowaniem filtrów powietrza typu Ultra zdecydowaliśmy, że wszystkie nowo produkowane rekuperatory VENA będą wyposażone w ten rodzaj filtrów. Wymiana kaset filtracyjnych będzie dokonywana sukcesywnie, po wyczerpaniu obecnych stanów magazynowych.

 W przypadku pytań prosimy o kontakt z Działem Wentylacji – tel. (85) 745 57 12 w. 31