Dolne źródła ciepła w systemie ogrzewania
Pompa ciepła to system ogrzewania w skład którego wchodzą elementy takie jak: dolne źródło ciepła, pompa ciepła oraz wewnętrzna instalacja grzewcza. Jeśli wszystkie te części zostaną do siebie odpowiednio dobrane gwarantują długą i bezproblemową pracę.
W przypadku gruntowej pompy ciepła, aspekt dolnego źródła ciepła często jest bagatelizowany, co może się wiązać z pewnymi problemami. O ile w sytuacji przewymiarowania kolektora gruntowego nie narażamy instalacji na niepoprawne działanie, a jedynie inwestora na większe koszty jego wykonania, to problem pojawia się w momencie kiedy dolne źródło ciepła zostanie dobrane zbyt małe. Wszystko dlatego, że stanowi ono akumulator energii cieplnej – w okresie późnej wiosny, lata oraz wczesnej jesieni musi być w stanie zgromadzić tyle energii, aby zimą zapewnić dostateczną jej ilość na potrzeby grzewcze budynku. Jeżeli kolektor gruntowy zostanie wykonany niepoprawnie, bądź jego wielkość nie będzie dobrana odpowiednio do mocy urządzenia, wówczas nie będzie możliwości dostarczenia do budynku wymaganej ilości energii, a budynek pozostanie niedogrzany. Kolejnym następstwem niedowymiarowania dolnego źródła jest jego szybsza eksploatacja, a w następstwie możliwe ,,wymrożenie’’. Skutkiem takiej sytuacji jest spadek wydajności, a nawet zatrzymanie działania pompy ciepła i brak możliwości kontynuowania pracy urządzenia, niezależnie czy sezon grzewczy jeszcze trwa czy nie.
Iluzoryczna oszczędność na etapie wykonania instalacji dolnego źródła ciepła może przysporzyć poważnych problemów eksploatacyjnych podczas użytkowania systemu pompy ciepła, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do awarii urządzenia.