Okiem praktyka 10 paź
KAWAH
Czy warto kupić kocioł 5 klasy?

fot. KAWAH

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Ochrony Środowiska od lipca 2018 możemy zakupić już tylko kocioł 5 klasy. Kotły CO tej klasy emitują mniej zanieczyszczeń, oraz odznaczają się wyższą sprawnością cieplną i łatwością w obsłudze. Zalecenia te nakazują, iż do 2026 roku wszystkie kotły niższej kategorii muszą zostać wymienione na kocioł piątej klasy, a od już 1 lipca bieżącego roku mieszkańcy nie mogą instalować nowych kotłów niezgodnych z Certyfikatem Ecodesign.

Kotły piątej klasy są to kotły ekologiczne, a w wersjach automatycznych wręcz bezobsługowe. Według obowiązującej normy klasa piąta to urządzenia najwyższej jakości. Najczęściej są to kotły na pellet lub ekogroszek z podajnikiem automatycznym. Kocioł klasy 5 emituje niemalże trzykrotnie mniej szkodliwych pyłów niż kotły najsłabszej obecnie klasy 3. Kotły używane do tej pory nazywane są "kopciuchami". Zaliczane są do najniższej stosowanej w ciepłownictwie klasy 1. Wręcz większość z nich to nawet kotły pozaklasowe.

Jeżeli będziemy analizowali cenę kotłów stosowanych dotychczas i tych oferowanych obecnie z pewnością nowy kocioł klasy piątej będzie sporo droższy. Kocioł klasy piątej na ekogroszek dla domu jednorodzinnego kosztuje na dzień dzisiejszy kilka tysięcy złotych więcej. Klasa trzecia bywała nawet o połowę tańsza. Ponadto w kotle 5 klasy, jeśli chodzi o materiał opałowy będziemy mogli spalić tylko ekogroszek. Ze względu na wymagania jakościowe ujęte w normach nie posiada on również rusztu dodatkowego, na który moglibyśmy wrzucić wszystko co można spalić. To są zasadnicze różnice pomiędzy takimi kotłami.

Jednakże wiadomo, ze wśród Polaków kwestie ekologii nie zawsze przemawiają, jako główne kryterium wyboru czegokolwiek, lecz już pewnie pieniądze będą miały ogromne znaczenie. Zapytacie: jak tu znaleźć oszczędności? Odpowiadamy, że można i to spore. Mianowicie kotły klasy 5 mają bowiem dodatkową dużą zaletę – posiadają wysoką sprawność. Szacowana jest ona nawet na 90%, gdzie dla porównania kotły klasy 3 miewały ją  tylko do około 75%, a kotły najniższej z klas tylko do 60 %. Jak więc widać tylko z tej pobieżnej analizy kotły 5 klasy mają ogromną przewagę ekonomiczną nad urządzeniami starego typu. I to nawet mimo wyższych kosztów zakupu. Użytkując kotły 5 klasy oszczędzamy sukcesywnie pieniądze uzyskując mniejsze zużycie paliwa i lepsze efekty cieplne dla naszego domu. Nawet jeśli nowe paliwo będzie nieco droższe (licząc za tonę), to i tak w ciągu sezonu możemy zaoszczędzić, a inwestycja zwróci się w rozsądnym czasie.

Kolejną z zalet nowoczesnych kotłów CO klasy 5 to nieoceniony komfort ich użytkowania. Kocioł starego typu wymagał codziennych wycieczek do kotłowni i regularnego dorzucania paliwa. Co innego kocioł klasy piątej. Jedyne co nas ogranicza to rozmiar zasobnika na paliwo stałe. Im większy tym rzadziej odwiedzamy nasz kocioł. Ponadto, prawidłowo dobrany kocioł na ekogroszek rozpalamy na początku sezonu, a wygaszamy całkowicie na wiosnę. Kocioł na pellet natomiast w razie potrzeby bardzo często potrafi rozpalić się i wygasić samoczynnie. Wdając się w szczegóły dodajmy, że regulacją temperatury wody kotłowej zajmuje się za nas wysokiej jakości sterownik, który zrobi to z dużo większą precyzją, niż my. Optymalizuje on proces spalania i zapewnia niskie wartości emisji do środowiska. Korzyść jest ogromna.

Warto, więc pilnie rozważyć i  zdecydować się na wymianę kotłów grzewczych starego typu na te piątej klasy, bowiem nawet sporo droższe urządzenia w porównaniu do paliwożernych kotłów starej daty będą generowały spore oszczędności dla twojego budżetu domowego.

KAWAH

gift