Okiem praktyka 11 sty 2022 2
SEVRA
Czy pompa ciepła może skutecznie schłodzić pomieszczenie?

Jednym z najchętniej wybieranych systemów grzewczych do domu są niewątpliwie pompy ciepła typu powietrze-woda. Jest to nowoczesne, niedrogie i proekologiczne rozwiązanie, które zapewnia nie tylko ogrzewanie pomieszczeń, podgrzewanie wody użytkowej, ale również chłodzenie. Funkcja efektywnego chłodzenia przypisywana najczęściej klimatyzatorom typu split i multisplit, coraz częściej realizowana jest za pośrednictwem pompy ciepła.

Chłodzenie poprzez instalację podłogową, czy klimakonwektor – co wybrać?

Aby korzystać z funkcji chłodzenia pompą ciepła nie wystarczą tradycyjne grzejniki ani ogrzewanie podłogowe . Wykorzystanie pompy ciepła do chłodzenia w letnie dni powoduje problem, z którym nie mamy do czynienia zimą – chodzi o wilgoć. Powietrze w lecie zawiera dużo wilgoci, która wykrapla się w procesie chłodzenia. Temperatura punktu rosy latem wynosi około 17-18 stopni Celsjusza i jeśli temperatura naszego medium spadnie poniżej tej wartości to zacznie wytrącać się woda. W takim przypadku jeśli mamy zamiar schłodzić pomieszczenie wykorzystując instalację podłogową, wymagana temperatura zasilania powinna wynosić około 18 stopni, co spowoduje wątpliwy efekt chłodzenia. Jeśli na podłodze znajdują się płytki to na ich powierzchni mogą pojawić się krople wody. Kolejnym minusem schładzania pomieszczeń poprzez instalację podłogową jest fakt, że nie zawsze zależy nam na jednakowym schłodzeniu wszystkich pomieszczeń - przykładem może być łazienka. Od razu możemy wykluczyć chłodzenie grzejnikami ponieważ one w ogóle nie są przeznaczone do tego celu.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są klimakonwektory zaprojektowane z myślą o ogrzewaniu i chłodzeniu niskotemperaturowym. Do tej pory klimakonwektory najczęściej stosowane były w obiektach komercyjnych, ale w ostatnim czasie są coraz częściej wybierane do obiektów mieszkaniowych w zamian za tradycyjne instalacje grzewcze. Klimakonwektor latem zastąpi klimatyzator, a zimą grzejnik.

Klimakonwektor zbudowany jest z wymiennika ciepłą, do którego dostarczany jest czynnik chłodzący (może być zimna woda) lub grzewczy oraz wentylatora odpowiedzialnego za przepływ powietrza z pomieszczenia przez wymiennik. Do obiektów mieszkalnych najczęściej rekomendowane są klimakonwektory uniwersalne z estetyczną obudową zewnętrzną. Mogą być instalowane pionowo, tak jak tradycyjne grzejniki, poziomo pod sufitem lub mogą zostać zabudowane.

Jeśli myślimy o efektywnym chłodzeniu pomieszczeń z wykorzystaniem pompy ciepła do wyboru mamy emisję w postaci ogrzewania podłogowego (pamiętajmy jednak o nieprzekraczaniu punktu rosy) oraz klimakonwektory, które spisują się znakomicie w tej roli.

Większość oferowanych na rynku pomp ciepła typu powietrze woda posiada możliwość pracy w tzw. trybie rewersyjnym przygotowując ciepłą wodę do układu C.O. ale również parametr zimnej wody, który możemy wykorzystać w procesie chłodzenia.

SEVRA