Firma SM SYSTEM od kilkunastu lat działa na rynku w zakresie klimatyzacji, wentylacji-rekuperacji oraz instalacji chłodniczych. Opiera swoją działalność o dynamiczny zespół pracowników, z bogatą praktyką zawodową. Służymy specjalistyczną, rozległą wiedzą techniczną w doborze instalacji klimatyzacyjno-wentylacyjnej oraz kładziemy duży nacisk na perfekcję wykonania montażu naszych instalacji. Z własnego doświadczenia wiemy, że profesjonalnie wykonany dobór i montaż instalacji klimatyzacyjnej czy chłodniczej jest podstawą jej bezawaryjnej pracy.
Oferujemy kompleksowe wykonanie instalacji:
- dobór systemu - projekt
- dostawę urządzeń
- montaż i uruchomienie
- szkolenie obsługi
- serwis gwarancyjny i pogwarancyjny
Wykonujemy:
- klimatyzacja i wentylacja (rekuperacja) w małych obiektach (domach, biurach, sklepach, lokalach handlowych)
- kompleksowe systemy klimatyzacyjno-wentylacyjne w dużych obiektach (hale magazynowe, hotele, super-markety)
- wszelkiego rodzaju instalacje chłodnicze (małe firmy, super-markety)
- instalacje centralnego odkurzania (domy jednorodzinne, małe biura)
- kompleksowa koordynacja branż instalacji wewnętrznych w domach jednorodzinnych
SM SYSTEM - Klimatyzacja i wentylacja
Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze systemu klimatyzacyjno-wentylacyjnego:
- Wybór firmy, która profesjonalnie obliczy i zaprojektuje nam system klimatyzacji i wentylacji. Jest to pierwszy i najważniejszy krok przy tego rodzaju inwestycji.
- Wybór urządzeń, jakie zostaną użyte do naszego systemu. Najczęściej stajemy przed wyborem między urządzeniami znanej marki lecz oczywiście droższymi, a urządzeniami tańszymi, lecz marki najczęściej mało znanej. Przy wyborze opcji drugiej zmuszeni jesteśmy zaufać opinii firmy, która nam urządzenia oferuje. Możemy jedynie sprawdzić referencje firmy związane z daną marką urządzeń.
- Wybór firmy, która wykona montaż i uruchomi system. Musimy pamiętać, że nawet najlepiej zaprojektowany system nie będzie poprawnie działał, jeżeli nie zostanie odpowiednio wykonany i zaprojektowany. Profesjonalny montaż oraz rodzaj materiałów do niego użytych są podstawą do wieloletniego, poprawnego działania urządzeń.
SM SYSTEM - koncepcja instalacji rekuperacji domu jednorodzinnego
Świeże powietrze w domu jest bardzo ważnym elementem dobrego samopoczucia jego mieszkańców oraz podstawą do wypoczynku i relaksu. Niestety, przy projektowaniu i budowaniu nowych domów, przywiązuje sie zbyt mało uwagi do wykonania poprawnie działającej wentylacji. Stosowana najczęściej do tej pory wentylacja grawitacyjna, jest systemem bardzo przestarzałym, a przy zastosowaniu całkowicie szczelnych okien i drzwi, oraz ociepleniem ścian właściwie eliminujemy i tak słabe jej działanie. Starając się ją udoskonalić, tzn. stosując wszelkiego rodzaju okienne rozszczelnienia, wywietrzaki itp. elementy doprowadzające świeże powietrze, narażamy się na znaczne zwiększenie kosztów ogrzewania i ewentualnego chłodzenia naszego domu.
Jedynym skutecznym sposobem na doprowadzenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza, jest wykonanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej połączonej z systemem odzysku energii czyli REKUPERACJĄ. Głównym elementem takiego układu jest centralka wentylacyjna nawiewno-wywiewna z krzyżowym lub przeciwprądowym wymiennikiem ciepła tzw. REKUPERATOR. Na szczególną uwagę zasługuje jego konstrukcja, która sprawia, że strumienie powietrza zużytego, usuwanego z pomieszczenia oraz świeżego, zasysanego do budynku, przepływając przez sąsiadujące komory, przekazują sobie energię.
Firma SM SYSTEM proponuje wykonanie takiej instalacji w przykładowym domku jednorodzinnym o powierzchni użytkowej ok. 140m2, w którym znajdują się salon z jadalnią o pow. 40m2, cztery sypialnie, kuchnia oraz trzy łazienki.
Zgodnie z obowiązującymi normami, dotyczącymi wentylacji w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, należy zapewnić w ciągu jednej godziny wymianę 30m3 świeżego powietrza dla każdej osoby. Dom tej wielkości przeznaczony jest dla 4-5 osobowej rodziny, co oznacza, że powinniśmy do niego dostarczać 120-150m3/h świeżego powietrza. Ponieważ jednak ludzie przebywają w domu w różnych pomieszczeniach w różnym czasie, warunki te musimy zapewnić we wszystkich miejscach jednocześnie. Proponujemy system wentylacji, w którym świeże powietrze dostarczane będzie do tzw. pomieszczeń czystych, czyli pokoi, natomiast powietrze zużyte wyciągane będzie z tzw. pomieszczeń brudnych, czyli łazienek, ubikacji, garderoby, holu.
SM SYSTEM - Instalacje wewnętrzne
Firma SM SYSTEM wykorzystując bogate doświadczenie w branżach instalacyjnych proponuje swoje usługi w zakresie GENERALNEGO WYKONAWSTWA. Gwarantujemy pełną koordynację wszystkich prac instalacyjnych oraz połączenie wszystkich współpracujących ze sobą systemów koordynując jednocześnie prace firm z poszczególnych branż.
Zakres instalacji:
- KLIMATYZACJA - każdego rodzaju systemy klimatyzacyjne, począwszy od pojedynczych urządzeń typu Split po bardzo duże systemy VRF (możliwość łączenia kilkudziesięciu urządzeń wewnętrznych w jeden układ klimatyzacyjny.
- WENTYLACJA
- wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - rekuperacja,
- wentylacja basenów,
- wentylacja biur, miejsc użyteczności publicznej, hal.
- GWC - Gruntowe Wymienniki Ciepła dla wentylacji, oparte o systemy firmy REHAU.
- CENTRALNE ODKURZACZE
- CENTRALNE OGRZEWANIE
- pompy ciepła z wykorzystaniem pomp NIBE, IVT, STIEBEL, BUDERUS,
- gruntowe wymienniki pionowe i poziome dla pomp ciepła,
- instalacje wewnętrzne CO (ogrzewanie podłogowe, ścienne, grzejniki, ogrzewanie nadmuchowe),
- Ciepła Woda Użytkowa, kanalizacja.
- INSTALACJE ELEKTRYCZNE
- AUTOMATYKA -inteligentne budynki, systemy EIB/KNX.
- Na życzenie klienta wykonujemy branżowe projekty budowlane i wykonawcze.
SM SYSTEM - Charakterystyka budynku inteligenego - wersja rozszerzona.
Idea inteligentnego budynku jest następująca: Zespół czujników zbiera informacje, a inteligentny system odpowiednio reaguje podejmując określone czynności i jeśli to konieczne informuje przy tym użytkownika. Inteligentny budynek kryje w sobie szereg instalacji zespolonych w jeden system, dzięki czemu łatwo jest nim zarządzać, kontrolować i obsługiwać. Można zintegrować ze sobą instalacje elektryczną, ogrzewania, wentylacji, alarmową, monitoringu wideo, nagłośnienia, domofonową, telefoniczną, komputerową praktycznie każdą, która zasilana jest z energii elektrycznej. Z taką myślą zaprojektowany i wykonany budynek jest wysoce komfortowy, wygodny, bezpieczny i oszczędny. Opierając się na zaawansowanej technologii możemy zrealizować każdą funkcję sterowania jaką użytkownik potrzebuje często używając do tego tylko jednego przycisku. System z założenia część funkcji wykonuje automatycznie nie absorbując uwagi domowników czego nie można osiągnąć budując domy z tzw. tradycyjnymi instalacjami. Możliwości są praktycznie nieograniczone, ustalane indywidualnie na potrzeby każdego budynku, ale w dużym skrócie można je wymienić w kilku punktach:
- Sterowanie oświetleniem
- Sterowanie roletami i żaluzjami okiennymi
- Centralne sterowanie
- Zintegrowane sterowanie ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją
- Integracja z instalacją alarmową
- Sterowanie instalacją nawadniania ogrodu
- Wizualizacja obiektu
- Integracja z instalacją nagłośnienia
- Integracja z instalacją monitoringu, domofonową i antenową (TV-SAT)
- Możliwość adaptacji do systemu praktycznie dowolnego czujnika
- Łatwość modyfikacji i rozbudowy
- Oryginalny design elementów codziennego użytku (przyciski, panele sterujące)
Zastosowanie inteligentnej instalacji całkowicie zmienia podejście do sterowania oświetleniem. Użytkownik może ręcznie bądź automatycznie przy wykorzystaniu czujników ruchu w łatwy sposób obsługiwać dowolną liczbę źródeł światła zmieniając atmosferę wnętrza. Możemy tworzyć tzw. sceny świetlne i jednym ruchem oświetlić pomieszczenie dostosowując do potrzeb np. do oglądania TV, pracy, czytania, przyjęcia gości itp. Włączenie określonej sceny świetlnej może spowodować jednoczesne opuszczenie rolet i nawet włączenie TV czy innego urządzenia audio-wideo. Dostępne zarówno włączniki typu włącz wyłącz jak i ściemniacze dla całej gamy źródeł światła.
Centralne sterowanie umożliwia nam jednym przyciśnięciem przycisku przed wyjściem z domu wyłączyć wszystkie światła, opuścić rolety, wyłączyć wybrane gniazda elektryczne pozostawiając włączone tylko te urządzenie, które chcemy. Stosując różne czujniki czy urządzenia można sobie wyobrazić bardziej wyrafinowane sterowania np. sterowanie akwarium, podlewanie ogrodu w zależności od wilgotności gleby, obsługa pomp C.W.U., basenu, studni, podgrzewania schodów i podjazdu w zależności od pogody, alarm o przepełnieniu szamba itp. System umożliwia nam sterowanie ogrzewaniem z uwzględnieniem wentylacji i klimatyzacji.
Możemy podzielić budynek na strefy utrzymując w każdej zadaną temperaturę w zależności od obecności domowników, temperatury zewnętrznej, pory dnia itd. Otwarcie okna może spowodować wyłączenie ogrzewania w danym pomieszczeniu oszczędzając w ten sposób jeszcze bardziej energię grzewczą. Współpracujące ze sobą instalacje elektryczna i alarmowa oprócz swych standardowych funkcji umożliwiają np. podniesienie wszystkich rolet w przypadku wykrycia pożaru, zakręcenie głównego zaworu wody w przypadku wykrycia zalania, migotanie wszystkim światłami po wykryciu intruza, symulowanie obecności domowników przez zapalanie świateł i podnoszenie rolet.
Przyciski i dotykowe panele LCD charakteryzują się oryginalnym designem i cieszą oko. Te same panele mogą służyć do sterowania urządzeniami eklektycznymi i instalacją nagłośnienia podzieloną na strefy włączając muzykę z centralnego serwera plików. Na ekranach LCD możemy oglądać stan czujników, źródeł światła, rolet, temperatury czy siły wiatru. Do tego typu instalacji możemy podłączyć praktycznie każdy czujnik, urządzenie czy Internet dzięki czemu możemy wszystkim zarządzać nie tylko będąc w domu, ale i zdalnie za pośrednictwem komputera.
Ważną cechą tego typu instalacji jest łatwość modyfikacji i rozbudowy ponieważ często zdarza się tak, że użytkownik po dopiero jakimś czasie określa swoje potrzeby, a w inteligentnym budynku przy odpowiednio zaprojektowanej instalacji można dokonywać zmian bez kucia ścian. Wreszcie wykonanie wszystkich instalacji przez jednego integratora pozwala na ich łatwą obsługę i serwis po zakończeniu budowy.