Wiadomości 20 lut 2018
Wentylator hybrydowy MAG-200/EC/M | UNIWERSAL| Nowości wentylacja 2018

Wentylacja hybrydowa w budynkach mieszkalnych to świetna alternatywa dla powszechnie stosowanych rozwiązań.

W budownictwie jednorodzinnym rozwiązania oparte na wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) są bardzo popularne przede wszystkim ze względu na niskie koszty eksploatacji, brak konieczności zasilania energią elektryczną czy też cichą pracę. Wentylacja grawitacyjna to wybór, który uwarunkowany jest najczęściej przyzwyczajeniami panującymi w polskim budownictwie. Niemniej jednak, wentylacja naturalna mimo dużej rzeszy zwolenników nie jest pozbawiona wad. Jakie minusy niesie za sobą to rozwiązanie? Najważniejsza ułomność wentylacji naturalnej to jej zmienna skuteczność uzależniona od pory roku i warunków atmosferycznych. Kolejną wadą tego typu rozwiązania są wsteczne ciągi w kanałach wentylacyjnych, które skutkują nawiewaniem powietrza przez kratki wentylacyjne zamiast wywiewania. W celu uniknięcia wspomnianych problemów można wybrać wentylację mechaniczną, w której ruch powietrza wymienianego w budynku jest możliwy dzięki ciągłej pracy wentylatorów. Wentylacja mechaniczna to przede wszystkim dwa rozwiązania: wentylacja wywiewna lub wentylacja nawiewno-wywiewna. W przypadku wentylacji wywiewnej centralny wentylator usuwa zanieczyszczone powietrze z budynku, a świeże powietrze z zewnątrz napływa w naturalny sposób. Z kolei wentylacja nawiewno-wywiewna składa się z centrali wentylacyjnej z dwoma wentylatorami umożliwiającymi napływ powietrza oraz jego usuwanie. Centrala bardzo często wyposażona jest w rekuperator, który odzyskuje energię z powietrza usuwanego. Wentylacja mechaniczna to skuteczna wymiana powietrza bez względu na warunki zewnętrzne i dodatkowo możliwość dostosowania wentylacji do konkretnych potrzeb. Wentylacja mechaniczna jest bardzo popularna w wielu krajach europejskich. Przeciwnicy wentylacji mechanicznej uważają, że jest to drogie rozwiązanie (zasilanie energią elektryczną). Ponadto, hałas spowodowany pracą wentylatorów znacząco obniża komfort użytkowania.

Wentylacja hybrydowa to odpowiedź na rosnące oczekiwania inwestorów dotyczące nowoczesnych i energoszczędnych systemów wentylacyjnych. Wentylacja hybrydowa to rozwiązanie łączące to co najlepsze w wentylacji naturalnej i mechanicznej. Jej największym atutem jest fakt, że operuje niezależnie od warunków atmosferycznych. O wentylacji hybrydowej można mówić wtedy, gdy instalacja działa naprzemiennie w sposób mechaniczny i naturalny lub gdy działanie obydwu systemów wzajemnie się uzupełnia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu elementów sterujących pracą obu układów, monitorujących warunki zewnętrzne i parametry pracy instalacji wentylacyjnej. Czujniki sprzężone z układem sterowania umożliwiają przełączanie trybu pracy systemów – naturalnego i mechanicznego. Układ zwany wentylacją hybrydową działa w naturalny sposób, gdy sprzyjają temu warunki wewnętrzne i zewnętrzne, natomiast zaczyna działać w sposób mechaniczny, kiedy są one niewystarczające do sprawnej wymiany powietrza, albo działa w sposób mechaniczny, a gdy tylko jest to możliwe jest wspomagany lub zastępowany przez naturalną wymianę powietrza. Możliwe są różne koncepcje techniczne współpracy sił natury i wentylatorów, a producenci oferują różnorodne urządzenia umożliwiające tę współpracę. Brak jednej precyzyjnej koncepcji wentylacji hybrydowej nie zmienia tego, że cel jej stosowania jest zawsze taki sam -  maksymalne ograniczenie zużycia energii niezbędnej do pracy instalacji przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej intensywności wymiany powietrza, dzięki której można zapewnić właściwą jakość powietrza wewnętrznego.

Firma UNIWERSAL od kilkunastu lat kładzie bardzo duży nacisk na rozwój i rozpowszechnianie produktów związanych właśnie z zagadnieniem wentylacji hybrydowej. W bogatym porfolio produktów firmy UNIWERSAL ważne miejsce zajmują hybrydowe wentylatory dachowe MAG-200 przeznaczone do stosowania w instalacjach wentylacyjnych budynków mieszkalnych. Wentylatory MAG można montować na zakończeniu przewodów wentylacji wywiewnej kanałowej lub zbiorczej . Zadaniem wentylatora MAG jest utrzymanie normatywnych przepływów powietrza w kanałach wentylacyjnych oraz zapobieganie nadmuchiwaniu powietrza zewnętrznego do pomieszczeń wentylowanych. 

 

Wentylacja hybrydowa - zobacz co proponuje UNIWERSAL

 

Nasada hybrydowa MAG przy wyłączonym silniku elektrycznym stanowi formę stacjonarnej nasady grawitacyjnej o niskim współczynniku oporu własnego.

O tym jaka będzie wydajność grawitacyjna urządzenia decydują:

  1. Różnica  △t temperatury, mierzona między powietrzem na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia (wydajność grawitacyjna rośnie ze wzrostem  △t)
  2. Różnica ciśnień  △p st w elementach nasady. Wiatr omywając nasadę robi to z różną siłą i kierunkiem. Wszystkie elementy budowy nasady MAG są tak skonstruowane by bez względu na kierunek i siłę wiatru na jej powierzchni pojawiło się podciśnienie. Podciśnienie to rośnie z siłą napierającą na nasadę wiatru im prędkość wiatru jest wyższa tym podciśnienie efektywne nasady rośnie. Wentylacja grawitacyjna pracuje wtedy efektywniej.
  3. Warunki zabudowy. Do warunków zabudowy zaliczamy:
  • przekrój kanału wentylacyjnego
  • charakterystyka kratek nawiewnych
  • charakterystyka kratek wywiewnych

Wszystkie te czynniki mają wpływ na sumaryczny opór przepływu sieci wentylacyjnej. Im ta wartość jest niższa tym mniejsza jest przeszkoda w usuwaniu powietrza na zewnątrz, a więc wentylacja grawitacyjna pracuje efektywniej.

Te wszystkie czynniki musi brać pod uwagę projektant chcąc optymalnie wykorzystać nasadę wentylacyjną hybrydową MAG-200. Należy bowiem pamiętać, że ten sposób wentylacji jest wentylacją niskociśnieniową bardzo czułą na wszystkie uwarunkowania opisane powyżej.

Konstrukcja nasady jest opływowa i charakteryzuje się niskim oporem własnym [ζ=1,46]. Pozwala to na uzyskanie parametrów optymalnych dla wykorzystania wentylacji naturalnej w kanałach wentylacyjnych dzięki czemu praca mechaniczna nasady MAG-200 będzie występowała tylko wtedy gdy warunki opisane w punktach 1, 2, 3 nie będą wystarczające dla efektywnej pracy wentylacji grawitacyjnej.

W przypadku braku warunków potrzebnych do działania wentylacji grawitacyjnej użytkownik może włączyć mechaniczną pracę wentylatora. Wentylator przystosowany jest do pracy ciągłej.

Możliwość zastosowania wentylatora powinna być każdorazowo analizowana aby na podstawie znajomości charakterystyki kanału wentylacyjnego oraz charakterystyk urządzeń stanowiących wyposażenie układu wentylacji wyznaczyć parametry punktu pracy wentylatora i porównać je z parametrami zalecanymi normami higienicznymi.Warunkiem prawidłowego działania układu wentylacji hybrydowej jest uzbrojenie wszystkich kanałów wywiewnych wentylowanych pomieszczeń w wentylatory hybrydowe.

Konstrukcja wentylatora

Wentylatory hybrydowe MAG-200 wykonywane są z materiałów, których dobór spełnia wymagane warunki eksploatacji oraz zabezpiecza wentylator na oddziaływania atmosferyczne. Główne elementy obudowy wykonane są z laminatu poliestrowo-szklanego trwale barwionego w procesie technologicznym. Wylot wentylatora zabezpieczony jest siatką z prętów stalowych malowanych proszkowo na kolor czarny.

Wirnik

Wirnik wyrównoważony dynamicznie. Jakość wyrównoważenia (Q 2.5 - VDI-2060). Wirnik osadzony jest bezpośrednio na czopie silnika i zabezpieczony zespołem krążka dociskowego z podkładką.

Silnik

Wentylatory hybrydowe MAG-200 napędzane są dwoma rodzajami silników jednofazowych o niskim współczynniku zainstalowanej mocy. Silniki mocowane są do ramy nośnej śrubami. Parametry przepływowe wentylatora określają jego charakterystyki przepływowe.

Zasadniczo wentylatory dachowe MAG-200 są przeznaczone do bezpośredniego wyciągu powietrza z pomieszczeń sanitarnych, typu WC, kuchnia, łazienka. Zabrania się stosowania powyższych wetylatorów w pomieszczeniach z piecykiem gazowym typu Junkers oraz innymi z otwartą komorą spalania. W pomieszczeniach takich istnieje niebezpieczeństwo cofnięcia się spalin z kanału wentylacyjnego do wewnątrz, przy pracy wentylatora na pierwszym lub drugim biegu jego pracy mechanicznej.

Eksploatacja

W normalnych warunkach eksploatacji wentylatorów MAG-200 nie wymaga się bieżącej obsługi. Dwa razy do roku należy skontrolować czystość wirnika, ewentualne osady usunąć.

Silnik napędowy wentylatora przeznaczony jest do zasilania z przemysłowej lub mieszkalnej sieci zasilającej o napięciu U=230 [V]. Silnik nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń, wyposażony jest w wewnętrzne zabezpieczenie prądowe.

 

Zobacz cennik wentylatorów MAG >>>

 

Wentylator MAG występuje w dwóch odmianach konstrukcyjnych:

MAG 200/AC - wentylator napędzany silnikiem z wirującym stojanem niskiej mocy, z możliwością regulacji obrotów w zakresie (40-100) [%] jego obrotów nominalnych produkcji firmy ZIEHL-ABEGG - Niemcy.

MAG 200/EC - wentylator napędzany silnikiem elektronicznie komutowanym, niskiej mocy, dwubiegowym produkcji firmy ebmpapst - Niemcy

Wentylator MAG charakteryzuje się niskim poziomem ciśnienia akustycznego.

Wentylator może być montowany na dowolnym elemencie wsporczym ( podstawa, redukcja, kanał) o odpowiedniej sztywności, wyposażonym w kołowe przyłącze kołnierzowe Dn = 200 [mm]. Nominalna średnica wlotu wentylatora Dn=200[mm]

Wymiary wentylatora hybrydowego

 

Charakterystyka przepływowa - Wentylator MAG-200/EC

 

 

Charakterystyka przepływowa - Wentylator MAG-200/AC

 

Silnik
Wentylatory hybrydowe MAG-200 napędzane są silnikami jednofazowymi o niskim współczynniku zainstalowanej mocy. Silnik mocowany jest do kompozytowej ramy nośnej za pośrednictwem śrub montażowych.

Parametry silników EC i AC

Parametr

Oznaczenie

Wymiar

Odmiana konstrukcyjna

MAG-200/EC

MAG-200/AC

Ilość biegów

 -

 -

dwubiegowy

jednobiegowy

Typ silnika

 -

 -

M1G055 BD 91-26 ebmpapst

MK085 4EK.05.L ZIEHL-ABEGG

MK085 6EK.07.L

Obroty nominalne

n

obr/min

n1-1400
n2-1000

1250

910

Napięcie zasilania

U

V

230

230

230

Prąd nominalny

In

A

0,24

0,70

0,47

Moc wejściowa/wyjściowa

N

w

27/12

n=1400

70

40

Częstotliwość

f

Hz

50/60

50

50

Temperatura pracy

t

°C

-30÷50

-40÷40

-40÷40

Kabel zasilający

 -

 -

trzyżyłowy fabryczny firmy ebmpapst L=1,5[m]

czterożytowy 0,75-1,5[mm] L=1,5[m.]

Kondensator

 -

μF/400[v]

 -

3,0

2,5

Zabezpieczenie prądowe

-

-

zabudowane zabez­pieczenie wewnętrzne

wbudowany kontakt termiczny TK10Aφ=1,0 6Aφ=1,0 250[V] lub wyzwalacz termiczny

Zakres prądowy wyzwalacza termicznego

I

A

 -

0,63-1,0

0,4-0,63

Stopień ochrony silnika

IP

-

44

54

Masa

m.

kg

0,64

0,86

Montaż wentylatora na obiekcie

Wentylator hybrydowy MAG-200 przystosowany jest w swojej konstrukcji do montażu na typowej podstawie dachowej typ B/l-200. Istnieje również możliwość montażu nasady na pokrywach nietypowych wg. potrzeb inwestora

Wielkość

d

di

d2

d3

h

a

k

m

n

n

Masa [kg]

laminat

stal

200

230

10

10

115

400

330

330

4

4

1,8

2,3

 

Uwagi techniczne, zdjęcia

 

 Wentylatory UNIWERSAL w użyciu

 

 

Podczas tegorocznych targów Forum Wentylacja 2018 firma Uniwersal zaprezentuje dwubiegowy wentylator dachowy MAG-200/EC/M.

 

UNIWERSAL to frima z siedzibą w Katowicach, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży wentylatorów dachowych. Główne grupy produktów firmy UNIWERSAL to: 

  • wentylatory dachowe, wentylatory kanałowe, wentylatory ścienne
  • wywietrzniki
  • wywietrzaki zintegrowane
  • tłumiące podstawy dachowe
  • akcesoria wentylacyjne
  • automatyka

Nasze innowacyjne rozwiązania miały zastosowanie w takich wentylatorach hybrydowych jak Fenko, MAG, Fen czy w hybrydowych wywietrzakach typu Monsun.

 

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań >>> Skontaktuj się z nami!