Okiem praktyka 22 mar
ROCKWOOL
Wszystko, co musisz wiedzieć o ociepleniu domu szkieletowego

fot. Rockwool

Ocieplamy dom, żeby ograniczyć straty energii, za którą przecież płacimy. Przez niezaizolowane lub źle zaizolowane ściany oraz dach ciepło zwyczajnie ucieka, narażając nas na wysokie koszty ogrzewania. Pamiętajmy jednak, że skuteczność ocieplenia zależy od tego, jakiego materiału użyjemy i czy zachowamy poprawność wykonawczą. Można bowiem zapytać przewrotnie – po co w ogóle ocieplać dom, jeśli robimy to źle?

Czym jest prawidłowe ocieplenie domu?

To, że zastosujemy jakąkolwiek izolację ścian czy dachu, nie oznacza, że nasz dom jest poprawnie ocieplony. Na właściwą ochronę składa się kilka czynników. Przede wszystkim musimy użyć dobrych materiałów. Powinny mieć odpowiednie parametry techniczne, a także udokumentowaną trwałość, bo ocieplenie robimy na lata, a nie na kilka sezonów. Ważne jest również .

Jaki materiał ociepleniowy wybrać?

Każda przegroda ma inne wymagania. Poza oczywistym parametrem związanym z termoizolacyjnością, w dachu ważna będzie struktura, sprężystość i bezpieczeństwo ogniowe, na elewacji twardość i odporność na wilgoć, w budynku termomodernizowanym ciężar i łatwość wykonawcza. Ważne, żeby używać materiałów o właściwościach odpowiednich dla danego zastosowania. Wśród wyrobów z wełny skalnej dostępne są różne rozwiązania, umożliwiające optymalne dopasowanie do konkretnych sytuacji – a pozwalające w obrębie całego budynku zachować jeden rodzaj materiału izolacyjnego.

Wełna skalna ROCKWOOL sprawdzi się w każdym domu

Dobre parametry  cieplne, świetna izolacyjność akustyczna, naturalny skład, wytrzymałość na ściskanie, a przede wszystkim całkowita niepalność to cechy, które rzadko udaje się pogodzić w obrębie jednego materiału. Wełna skalna ma je wszystkie. 

Bezpieczeństwo pożarowe. Jak wskazują statystyki, rocznie straż wzywana jest do gaszenia pożarów około 40 tys. obiektów mieszkalnych! Wełna skalna ma najwyższą klasę reakcji na ogień A1, jest niepalna i zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia. W przypadku pożaru zapewnia czas niezbędny na ewakuację do przyjazdu strażaków.

Efektywne ocieplenie bez mostków termicznych. Wełna skalna jest materiałem sprężystym i trwałym. Ponad 55 lat zachowuje swoje właściwości, nie kruszy się, nie opada ani nie deformuje. W zależności od uwarunkowań, do zaizolowania przegród można wybrać różnego rodzaju płyty, maty, a nawet wełnę do nadmuchu, która świetnie sprawdza się podczas remontu w istniejącym budynku.

Izolacyjność akustyczna, czyli wartość dodana. Wykonując ocieplenie domu z wełny skalnej, poza ochroną cieplną, uzyskujemy dodatkową korzyść w postaci komfortu akustycznego. Ten materiał ma zdolność pochłaniania drgań i tłumienia niepożądanych dźwięków. Hałas z ulicy, uderzenia piłką w ścianę budynku czy bębniący o pokrycie dachowe deszcz nie będą zakłócały spokoju domowników.

Rozwiązanie ekologiczne. Wyroby ROCKWOOL wytwarzane są z surowców naturalnych, a zarówno odpady z linii technologicznej, jak i zużyte produkty trafiają do recyklingu i są ponownie wykorzystywane w procesie produkcyjnym.

Bezpieczny dach z fotowoltaiką

UE proponuje, aby od 2029 roku wszystkie nowe budynki mieszkalne wyposażone były w instalację fotowoltaiczną. Już teraz ma ją większość nowo budowanych domów, a panele dokłada się też na dachach budynków poddawanych termomodernizacji. Szacuje się, że pod koniec 2022 roku moc zainstalowana przekroczyła w Polsce 12,4 GW. W przypadku ewentualnej dzięki ociepleniu dachu wełną skalną, minimalizujemy ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się ognia. Taka izolacja jest bowiem niepalna i dodatkowo ochrania przed płomieniami konstrukcję więźby. Wełna skalna ROCKWOOL jest też optymalnym wyborem na dachy płaskie, na których planowana jest fotowoltaika, nie tylko ze względu na niepalność, ale też wysoką wytrzymałość mechaniczną. Nadaje się do wykorzystania z różnymi metodami mocowania, umożliwia też dostęp osobom dokonującym konserwacji.

Termomodernizacja szybko i skutecznie

Do ocieplenia lub docieplenia istniejącego budynku można wykorzystać wełniane płyty i maty albo wełnę skalną do nadmuchu. Luźna izolacja dokładnie wypełnia nawet trudno dostępne przestrzenie, np. w skosach poddasza. To niezastąpione rozwiązanie w starszych budynkach, gdzie więźba często jest skomplikowana, a ściany zewnętrzne mają budową warstwową z pustką powietrzną. Nadmuch wełny skalnej przebiega bardzo sprawnie i nie pozostawia bałaganu.

Zdrowy mikroklimat

Znane pod hasłem „syndrom chorego budynku” zjawisko ma swoje źródło m.in. w złej termoizolacji, w tym wykonanej z niewłaściwie dobranych materiałów. Wyroby z wełny skalnej są odporne na wilgoć, a także na rozwój pleśni i grzybów. Izolacja jest paroprzepuszczalna, nie blokuje pary wodnej, więc ocieplone ściany czy dach zawsze będą suche i nie grozi im szkodliwa dla zdrowia korozja biologiczna.

Które produkty ROCKWOOL wybrać?

Dobierając konkretne rozwiązania dla ścian, dachu, stropów czy podłóg, musimy uwzględnić wymagania normowe dotyczące współczynnika przenikania ciepła: dla ścian zewnętrznych U ≤ 0,20 W/(m2.K), dla dachu U ≤ 0,15 W/(m2.K). Powinniśmy też brać pod uwagę określone wymagania dotyczące gęstości oraz struktury wyrobów. W doborze parametrów i grubości izolacji pomocny może być standard ROCKWOOL, który rekomenduje produkty w oparciu o podział na klasy: STANDARD, PLUS, SUPER I PREMIUM.

Przykład:

Ile kosztuje dobre ocieplenie domu?

Budżet, jaki musimy przeznaczyć na termoizolację, zależy od wielkości budynku, typu materiału ociepleniowego, wymaganej grubości izolacji. Niektóre prace, jak montaż płyt wełnianych w skosach, damy radę zrobić samodzielnie i zaoszczędzić na robociźnie, do ocieplania elewacji albo nadmuchu musimy wynająć firmę. Pamiętajmy, że chociaż dobrej jakości ocieplenie kosztuje, to efekty procentują potem przez lata w postaci niższych rachunków za ogrzewanie i przede wszystkim naszego komfortu. Inwestycja w porządne i trwałe ocieplenie to zdrowy, bezpieczny dom i niższe koszty eksploatacyjne.

Dowiedz się więcej o kosztach ocieplenia domu

Tagi: ROCKWOOL
ROCKWOOL