Okiem praktyka 2 kwi 2019
De Dietrich
Powietrzne pompy ciepła - wymogi montażu

fot. De Dietrich

Podczas montażu większości urządzeń konieczne jest stosowanie się zarówno do wytycznych samego producenta, jak i wymogów prawnych. Nie inaczej jest z powietrznymi pompami ciepła.

W przypadku powietrznych pomp ciepła mamy do czynienia z dwoma typami rozwiązań: split oraz monoblok. Pierwsza opcja składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Druga składa się z jednej, w której znajduje się kompletny układ chłodniczy. Wymogi związane z poszczególnymi typami urządzeń są jednak takie same.

Pompa ciepła - jednostka wewnętrzna

Pomieszczenie, w którym zamontowana będzie pompa ciepła w wersji z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. powinno mieć wysokość min. 2 - 2,4m. Jeśli nie jest to możliwe, najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na pompę z oddzielnym buforem i zasobnikiem c.w.u. – co często stosowane jest podczas modernizacji. Poza tym należy zaznaczyć, że jednostki wewnętrzne powietrznych pomp ciepła zajmują minimalną powierzchnię – mniej niż 1m2 (w wersji z wbudowanym zasob-nikiem c.w.u.), i wyglądają bardzo estetycznie.

Pompa ciepła - jednostka zewnętrzna

Ogromną zaletą powietrznych pomp ciepła i wykorzystywanych przez nie jednostek zewnętrznych jest fakt, że nie wymaga-ją przeprowadzania kosztownych prac ziemnych. Dla ich działania nie ma znaczenia także posadowienie względem stron świata. Decydując się na to rozwiązanie przede wszystkim należy przestrzegać zalecanych przez producentów odległości od elewacji i pozostałych przeszkód występujących w najbliższym otoczeniu. Miejsce montażu powinno znajdować się na fundamencie na wysokości ok. 30-60 cm lub elewacji budynku. Istotne jest także to, aby miejsce w którym zostanie zainstalowana jednostka pozwalało na odprowadzenie skroplin powstałych w procesie odszraniania parownika jednostki zewnętrznej pompy ciepła. Lokalizacja jednostki powinna również uwzględniać maksymalną długość i trasę instalacji chłodniczej, a odległości pomiędzy jednostką wewnętrzną, a zewnętrzną mogą wynosić najczęściej ok. 10-20 m. Stosowa-nie się do zalecanych odległości zapewni małe straty na rurach oraz brak konieczność uzupełnienia czynnika chłodniczego.

Powietrzne pompy ciepła są urządzeniami cichymi. Najczęściej poziom ciśnienia akustycznego znajduje się w przedziale od 50 do 65 dB (mierzony 1 m od jednostki zewnętrznej) i ok. 35 dB (mierzone 6-10 m od jednostki zewnętrznej). Przy zamkniętych oknach urządzenie nie powinno więc być słyszalne wewnątrz domu.

Niektóre z powietrznych pomp ciepła, np. Alezio marki De Dietrich, posiada tryb pracy nocnej, który pozwala nie tylko na oszczędności energii, ale odpowiada także za obniżenie prędkości wentylatora i tym samym wyciszenie jednostki.

De Dietrich

De Dietrich http://dedietrich.pl

De Dietrich to jedna z najstarszych marek w branży grzewczej na świecie. W 2009 roku, po połączeniu grupy De Dietrich Remeha i Baxi Group, powstało trzecie co wielkości przedsiębiorstwo w Europie w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań klimatycznych, wytwarzania ciepłej wody i usług.