rekuperator prana
prana
 • Innowacyjny system wentylacji powietrza
 • Odzysk ciepła w zimie
 • Klimatyzacja w lecie
 • Utrzymanie w pomieszczeniu korzystnych parametrów energetycznych powietrza
 • Ściany wolne od grzybów
 • Suche okna
 • Świeże powietrze
prana
prana

Systemy rekuperacji rozproszonej PRANA w ramach kompleksowego rozwiązania uhonorowane zostały główną nagrodą w kategorii „TECHNOLOGIE PRZYSZŁOŚCI” w ramach konkursu „Dom Jutra” organizowanego przez BGK Nieruchomości i Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. PRANA skutecznie rekuperuje powietrze, wymusza jego prawidłowy obieg, odprowadza z domu nadmiar wilgoci eliminując parowanie szyb, ryzyko pleśni i zagrzybienia.

Rekuperator PRANA to prostoliniowy /strumieniowy/ dolotowo – wyciągowy system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. W obudowie z trwałego ABS umieszczono wysoce skuteczny MIEDZIANY wymiennik ciepła (rekuperatora ciepła) uzbrojony w elektronikę i wentylatory produkcji niemieckiej. System wentylacji Prana wyprowadza z pomieszczenia zanieczyszczone powietrze w tym mikrocząsteczki kurzu i dymu, wprowadzając do środka czyste i świeże powietrze z zewnątrz.

Powietrze napływające i wypływające przepływa przez odseparowane, prostoliniowe  kanały i nie ulega zmieszaniu. W procesie wentylacji dochodzi do między – kanałowego przekazania ciepła za pośrednictwem miedzi, co zapewnia skuteczność energetyczną układu o każdej porze roku: w zimie rekuperację, latem zaś klimatyzację powietrza. Komfort wewnątrz pomieszczenia zapewnia również regulacja intensywności wymiany powietrza.

prana
prana

Dzięki innowacyjnej konstrukcji rekuperatorów Prana, współczynnik efektywności sięga 91%.

Jednym ze znaczących osiągnięć procesu pozyskania świeżego powietrza przez rekuperator Prana jest brak konieczności stosowania filtrów. Dzięki rezygnacji z filtrów współczynnik jakości energetycznej powietrza wynosi od 95- do 97 %.

Wyeliminowanie filtrów umożliwiło istotną poprawę jakości powietrza, jako że filtry niszczą jony i w krótkim czasie stają się źródłem zanieczyszczenia biologicznego.

Ponieważ powietrze należy oczyszczać (zwłaszcza w warunkach miejskich lub przemysłowych) – producent rekuperatorów Prana zastosował połączenie materiałów i technologii przywracających naturalne właściwości powietrza. W wyniku tych rozwiązań uzyskano powietrze czyste, czynnie dezynfekowane, z zachowaniem wszystkich pożądanych składników energetycznych (składu jonowego).

System wentylacyjny przeznaczono do wentylacji oraz stworzenia i utrzymania mikroklimatu w pomieszczeniach.

Dane modułu są stosowane w obiektach o przeznaczeniu domowym (mieszkania, domy jednorodzinne, lokale służbowe, placówki edukacyjne i przedszkola etc.).

Do rozwiązań innowacyjnych, podnoszących konkurencyjność oraz wysoki komfort użytkowania, jak też niezawodność wyrobu należą:

-    prostoliniowe /strumieniowe/ wyeliminowanie wypracowanego powietrza, co podnosi skuteczność działania, przedłuża okres obsługi technologicznej i pozwala na wydalenie wilgoci w stanie dyspersyjnym; co z kolei rozwiązuje problem zamarzania wymiennika ciepła przy niskich temperaturach środowiska;

-    system oczyszczenia cyklonowego powietrza napływającego, co przy skuteczności oczyszczenia od kurzu napływającego powietrza w granicach 85-91% umożliwia rezygnację z wykorzystania filtrów grubego oczyszczenia;

-    miedziany wymiennik ciepła, który przy niewielkich wymiarach pozwala na uzyskanie wysokiego współczynnika rekuperacji przy bardzo skutecznej dezynfekcji napływającego powietrza. Takie rozwiązanie zachowuje energetyczny składnik powietrza (skład jonowy, Pranę) i pozwala na rezygnację z filtrów oczyszczenia cienkiego.

REKUPERATOR PRANA-340S+

Strumienie powietrzne przebiegają przez system miedzianych wymienników ciepła, ulokowanych wewnątrz modułu operacyjnego, przy czym są podzielone między sobą zarówno wewnątrz modułu operacyjnego, jaki na „wlocie – wylocie” i nie są mieszane.

W systemie wentylacyjnym PRANA wypracowane ciepłe powietrze, które wyprowadza się z pomieszczenia, grzeje powietrze zimne, napływające z zewnątrz. A w lecie na odwrót – wychładza. System nie ma filtrów, a miedziane wymienniki ciepła zabezpieczają dezynfekcję dzięki temu, że przewodowe kanały powietrza są prosto płynne, ich długość jest niewielka, zachowuje się skład jonowy i naturalny komponent energetyczny powietrza „prane”.


Efektywność energetyczna

Ekonomicznie uzasadniona redukcja strat energetycznych i maksymalnie możliwe zapewnienie jej potrzeb energetycznych drogą redystrybucji energii w środowisku otaczającym.

Miedziany wymiennik
ciepła
Sprawność wynosi
do 91 %
Zużycie energii
elektrycznej od 32W/h
Bezszumny w
reżimie nocnym

Ekonomika

Wykorzystanie efektywnych materiałów, technologii i rozwiązań projektowych daje doskonałe wyniki. PRANA uczestniczyła w pierwszym forum międzynarodowym Bauhaus SOLAR ERFURT (Niemcy, 2008r.), gdzie przedstawiła „Bioenergetyczną koncepcję komfortu”; system wentylacyjny PRANA i system cieplnej izolacji akustycznej Ekotemp.

Patentowane konstruktywne rozwiązanie systemu wentylacji, zaoferowane szerokiej społeczności do dziś dnia nie ma równych sobie na całym świecie. W 2010 roku systemy wentylacji, systemy izolacji cieplnej ścian i przegród wewnętrznych, które oferujemy Państwu, zostały przedstawione na międzynarodowych specjalistycznych targach budowlanych w Rzeszowie (Polska, wrzesień 2010) i we Wrocławiu (Polska, grudzień 2010). A także na wystawie, poświęconej efektywności energetycznej GRAZ (Austria, 2007r), gzie one zostały uznane za najlepsze.

Układ dolotowo-wyciągowy wentylacji z rekuperacją ciepła „PRANA” to monoblok przygotowany do wykorzystania zgodnie z zadaniami lub warunkami projektowo - składowymi.

Montowany w górnej części ściany zewnętrznej budynku. Należy wykonać otwór przelotowy na zewnątrz o średnicy > 162 (215) mm, w którym za pomocą kompaktora instaluje się moduł operacyjny. W ten sposób cały moduł operacyjny znajduje się wewnątrz ściany, widoczne pozostają tylko kraty wentylacyjne: jedne - wewnątrz pomieszczenia, drugie - na elewacji. Otwór przelotowy wykonać należy pod kątem 3-5 stopni w zewnętrznym kierunku (rys. 3b).

Celem zapewnienia prawidłowego działania systemu wentylacji otwór zewnętrzny winien wystawać poza elewację budynku (granicę ściany) na długości nie mniej niż 5-10 mm do dopływu powietrza. Długość modułu operacyjnego odpowiada grubości ściany, w której wykonywany jest montaż.

System wentylacji podłącza się do sieci stacjonarnej o napięciu 230V i częstotliwości 50Hz.

Pozostałe prace przygotowawcze: przygotowanie otworu do instalacji przełącznika i przewodów instalacji elektrycznej między systemem, przełącznikiem i miejscem podłączenia systemu do źródła zasilania.

instalacja PRANA
instalacja PRANA

PODŁACZENIE DO SIECI ELEKTRYCZNEJ

Wszystkie przewody łączące, wykorzystywane w instalacji, powinny być o przekroju 0,75 mm2 .

Sterowanie działaniem urządzenia odbywa się za pomocą pilota zdalnego sterowania lub dimmer, które zmieniają opcje wentylatorów wmontowanych w obudowę systemu wentylacyjnego (wyłączają, włączają, regulują).

W CELU PODŁĄCZENIA SYSTEMU WENTYLACYJNEGO NALEŻY:

1.    Podłączyć zaciski kontaktowe 1, 2 (rys. 5) do sieci elektrycznej za pomocą dwużyłowego kabla zasilającego o przekroju 0,75 mm2. W przypadku obecności w komplecie rezystora nastawnego, podłącza się do sieci zasilania kolejno.

2.    Zasilić wentylatory.

3.    Dokonać kontroli wizualnej podłączenia i kontroli działania opcji wentylatorów systemu.

PRZEPISY W ZAKRESIE BEZPIECZENSTWA

Prace elektro - montażowe powinny być wykonywane tylko przez wykwalifikowanych specjalistów zgodnie z kategorią dopuszczalności do ich wykonania, obowiązującą w chwili wykonania prac.

Należy upewnić się, że podczas instalacji przestrzegane są przepisy i normy mechaniczne, jak też elektro - techniczne, obowiązujące w kraju montażu. Po uruchomieniu aparat powinien odpowiadać przepisom następujących dyrektyw:

-    Dyrektywa niskonapięciowa LVD 2014/35/UE;

-    Dyrektywa N°2006 / 42 / CE w sprawie maszyn;

-    2004/108/WE Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej (EMC).

 • Zachowują naturalne właściwości powietrza: jego składu jonowego.
 • W przypadku obiektów istniejących instalacja jest prosta i nie wymaga przeprowadzenia generalnego remontu, przy jednocześnie niskiej cenie urządzeń PRANA – czynniki ekonomiczne;
 • Wyeliminowano konieczność kosztownego serwisowania a zwłaszcza konserwacji kanałów wentylacyjnych (w systemach rekuperacji rozproszonej nie występują), jak w przypadku systemów rekuperacji centralnej – czynniki ekonomiczne;
 • Zastosowano miedziany wymiennik ciepła. Miedź jest najlepszym antyseptykiem, dlatego zapobiega gromadzeniu bakterii wewnątrz modułu roboczego, odkaża i odświeża powietrze. Miedź posiada wysoki współczynnik przewodności ciepła, nie rdzewieje i nie psuje się;
 • Brak filtrów. Obsługa techniczna i materiały eksploatacyjne nie są wymagane;
 • Kompaktowe rozmiary. Zauważalne są tylko kraty wentylacyjne, rekuperator pozostaje zamaskowany w ścianie;
 • Łatwość montażu. Specjaliści instalują rekuperator średnio w ciągu 2 godzin, bez uszkodzeń i konieczności remontu całego mieszkania / obiektu;
 • Wysoka energooszczędność, ergonomia, łatwość obsługi;
 • Prosty system sterowania za pomocą pilota sterowania zdalnego lub regulatora ściennego (opornicy);
 • Brak szumu (wyciszenie w trybie nocnym);
 • Autonomiczność układu zdecentralizowanego PRANA eliminuje ryzyko awarii systemu centralnej rekuperacji (skutkujące wyeliminowaniem rekuperacji całego obiektu), a co ważniejsze, zmniejsza ryzyko zatruciem dwutlenkiem węgla i zaczadzenia (co może mieć miejsce w przypadku systemów rekuperacji centralnej);
 • Wielofunkcyjność systemu rekuperacji hybrydowej Prana – łatwa adaptacja do wszystkich rodzajów lokali i istniejących kanałów grawitacyjnych;
 • Przystępna cena i dobra relacja jakości do ceny.

Witam,
Zgodnie z obietnicą oceny urządzenia przesyłam pierwsze spostrzeżenia dotyczące Prana 250:
Układ zasilany bezpośrednio z baterii akumulatorów 24 V DC (22,8 – 29,2) ładowanych przez panele fotowoltaiczne. Pojemność baterii 550 Ah. Układ po podaniu zasilania podjął pracę bez najmniejszego problemu i poprawnie toleruje cały zakres napięć pracy baterii akumulatorów.
Układ rozprowadzenia powietrza na chwilę obecną obejmuje:
– od strony powietrza świeżego – czerpnię zainstalowaną w ścianie szczytowej pod okapem dachu, przewód doprowadzający izolowany (25 mm) elastyczny 150mm o długości ok. 9 mb, filtr wejściowy DOSPEL a wkładem EU4,
– od strony powietrza zużytego 5 linii 100 mm izolowane izolacją stropu (wełna 235 mm i wewnątrz niej rura) odprowadzenia z łazienek, WC, kuchni oraz klatki schodowej (tu izolacja systemowa), Wszystkie anemostaty średnicy 100 mm sprowadzone do przewodu 150 mm i poprzez przepustnicę regulacyjną oraz filtr EU3 wprowadzone do rekuperatora, wszystko także izolowane 25 mm wełny – izolacja systemowa
– od strony wyrzutu z rekuperatora – ok. 1,5 mb przewodu średnicy 150 mm izolowanego (25 mm systemowo) zakończonego kominem wyrzutowym izolowanym 160 mm firmy VILPE,
– od strony rozprowadzenia powietrza świeżego – przewód 150 mm izolowany systemowo 25 mm długości ok. 11 mb z rozprowadzeniem na chwilę obecną do 4 anemostatów 100 mm (4 pomieszczenia).
Układ będzie rozbudowany o 3 odbiory świeżego powietrza po wykończeniu pokoi na poddaszu.
Na chwile obecną zmierzono:
– pobór energii:
obydwa wentylatory sterowane równolegle (te same zadane wartości):
– 15% – 27,6 V, 0,35 A
– 25% – 27,7 V, 0,5 A
– 50% – 27,7 V, 1,0 A
– 75% – 27,6 V, 1,6 A
– 100% – 27,6 V, 2,6 A
Pomiary wykonano przy temperaturze zewnętrznej ok. +12 *C, oraz wewnętrznej ok. 21,8*C i wilgotności ok. 49,3%.
Wynika z tego że układ wziął w najgorszym wypadku 71,76 W wytwarzając przy okazji przeciąg w domu !
Jest to dla mnie duży zaskoczeniem w porównaniu z parametrami innych producentów.

Na chwilę obecną, w ciągu dnia układ pracuje na 25-35% dając wystarczającą wymianę powietrza dla kubatury czynnej ok. 250 m3.
W chwili pisania tego tekstu układ pracuje na 40% (żona obiad gotuje) pobierając 0,6 A przy napięciu 28,9 V.
W załączeniu zrzut pomiarów stałych jakie zostały do chwili obecnej uruchomione na rekuperatorze. Docelowo wszystkie pomiary będą na wizualizacji domu – w przygotowaniu.

Jako układ pomiarowo sterujący pracuje Arduino UNO z czujnikami:
2 x DTH22 – pomiar wilgotności i temperatury powietrza tłoczonego do domu – po rekuperatorze oraz zewnętrze – na chwilę obecną nie podłączony – w trakcie wykonania połączenia.
3 x DS18B20 – pomiary pozostałe.
Jako element wykonawczy przepustnicy regulacyjnej nagrzewu powietrza zużytego przez kominek pracuje silnik krokowy z enkoderem i przekładnią – sterowany poprzez Arduino.
Mam nadzieję że pozostałe pomiary które planuję wykonać będą miały równie dobre wyniki.

Andrew

Rekuperator Prana 150 jest kolejnym moim zakupem.
Mam je zamontowane od blisko roku w salonie i dwóch sypialniach. Ponieważ się sprawdziły montuję teraz w gabinecie.
Rekuperator jest prosty w montażu, wystarczy przewiercić otwór i posiadać w pobliżu zasilanie.
Jest to idealne rozwiązanie głównie dla mieszkań i budynków już zasiedlonych gdyż pozwala podczas montażu ograniczyć do minimum dewastację i bałagan w lokalu.
Prana świetnie wietrzy pomieszczenia odzyskując przy tym ciepło ze zużytego powietrza w zimie a w lecie chłodzi.
Jest to system prosty w budowie, użytkowaniu i montażu a jednocześnie tani i skuteczny w eksploatacji.

martek

Prana świetnie wentyluje każde pomieszczenie, dzięki temu urządzeniu cały czas mam dostęp do świeżego powietrza w domu. Odzysk jest na zadowalającym poziomie a dzięki filtrowi antysmogowemu powietrze nie jest jakoś zanieczyszczone. Wcześniej kiedy otwierałem okna nie mogłem uzyskać takiego efektu i miałem grzyba na ścianach. Dzięki fachowej wyczerpującej pomocy ze strony pani Joanny kupiłem właściwy rekuperator dopasowany do moich potrzeb. Jak narazie działa bez zarzutów.

Mieczysław Ś.
Zamknij gift