W mniejszych budynkach, do max. 100 mkw. powierzchni, alternatywą dla tradycyjnych pieców jest ogrzewanie elektryczne. Koszty instalacji tego systemu i wymiana grzejników nie powinny nadszarpnąć domowego budżetu. Inaczej sprawa ma się z kosztami eksploatacji, które w skali roku mogą przekroczyć kilkanaście tysięcy złotych. Z tego powodu instalatorzy zwykle rekomendują ogrzewanie elektryczne głównie właścicielom mieszkań w budownictwie wielorodzinnym czy zabudowie szeregowej lub małych, dobrze ocieplonych domów.

Ekologiczne rozwiązania ogrzewaniem przyszłości?

Wśród nowoczesnych sposobów ogrzewania, które najmniej szkodzą środowisku, zalicza się biomasę (pellet) oraz pompę ciepła. Pellety to nic innego, jak granulowane odpady drzewne, które wartością opałową dorównują drewnu. Kotły na ten typ paliwa posiadają emisję CO2 do atmosfery bliską zeru. Każdy z pieców jest wyposażony w podajnik, do którego wsypuje się pellet. W procesie spalania powstaje niewielka ilość popiołu, dlatego piec wymaga czyszczenia średnio raz na 3 miesiące. Obok biomasy jednym z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania domu jest pompa ciepła. Wśród jej jednej z odmian ekonomicznym i nowoczesnym rozwiązaniem jest typ “powietrze-woda”. Powietrzne pompy ciepła pozyskują energię z powietrza atmosferycznego i są w stanie zasilić centralne ogrzewanie, jak i zaopatrzyć budynek w ciepłą wodę. Pracując w trybie chłodzenia w okresie letnim, pompa umożliwia również odzysk ciepła, dzięki któremu bezpłatnie możemy mieć ciepłą wodę w kranie podczas upałów. Instalując pompę “powietrze-woda”, jednocześnie możemy mieć w domu klimatyzację. W tym przypadku jednostki wewnętrzne łączą się z zewnętrznymi w jeden układ, który odpowiada za nasz całoroczny komfort cieplny i pozwala zredukować koszty ogrzewania. Montaż pompy ciepła najmniej kosztowny będzie w nowo powstających domach lub obiektach przeznaczonych do gruntownego remontu – pompa jest bowiem kompatybilna z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym. Jej instalacja w starych domach może wiązać się z przeróbkami.

Wybierając ogrzewanie, pod uwagę trzeba wziąć nie tylko koszty inwestycyjne (związane ze znalezieniem przestrzeni na piec, dostosowaniem lub przerobieniem
istniejącej instalacji etc.) oraz eksploatacyjne. Poza naszą wygodą i bezpieczeństwem coraz większą rolę odgrywa też ekologia.