Wiadomości 28 sie 2018 1
Schiessl
Nasila się przemyt czynników chłodniczych HFC na terenie UE

Coraz więcej krajów unijnych ma do czynienia z drastycznie rosnącym przemytem czynników: R134a, R404A i R410A, które do niedawna były najpowszechniej stosowanymi gazami w chłodnictwie i klimatyzacji.

Dzieje się tak wbrew wcześniejszym zapewniom władz europejskich, że pomimo wprowadzonych limitów stosowania tych substancji na rynku wewnątrzunijnym nie pojawi się ryzyko kontrabandy zagrażającej realizacji zapisów Rozporządzenia F-gazowego

Zapotrzebowanie na te czynniki wciąż jest olbrzymie z uwagi na dużą ilość układów, stacjonarnych jak i mobilnych, pracujących nadal na czynnikach HFC o wysokim GWP. Przemycane czynniki są najczęściej produkowane w Chinach, a głównym kanałem przerzutowym na teren Europy jest Ukraina lub Turcja, skąd dalej rozprowadzane są przez Rumunię, Bułgarię, Węgry i Słowację . Taką drogą trafiają również do Polski.

Dzięki współpracy organizacji pozarządowych związanych z branżą HVACiR z rządem RP został uruchomiony program specjalnych szkoleń dla polskich celników mający przeciwdziałać przemytowi czynników do kraju.

Według danych udostępnionych przez Fundację PROZON około 30% czynnika R134a wykorzystywanego przez serwisy i warsztaty samochodowe pochodzi z niepewnego lub po prostu nielegalnego źródła. Przemycane butle z czynnikami nie posiadają odpowiednich oznaczeń i certyfikatów pozwalających na legalne wykorzystanie ich na terenie państw Wspólnoty. Bardzo często są to dawno wycofane z legalnego obrotu w Europie butle jednorazowego użytku. Odnotowano też próby przewiezienia czynnika w zainstalowanych w samochodach osobowych zbiornikach na LPG.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, handlarze nielegalnym czynnikiem oferują swój towar po zaniżonych cenach na popularnych portalach aukcyjnych - w Wielkiej Brytanii przemycany czynnik chłodniczy w jednorazówkach jest łatwo dostępny w sprzedaży internetowej. Podobnie niemiecki portal eBay jest zalany ofertami nielegalnego czynnika R134a. Według doniesień prasowych straty Grecji z tytułu nielegalnego handlu czynnikami przekroczyły 20 mln EUR. Greccy przedstawiciele branży HVACiR wystąpili do swojego rządu ze stanowczym apelem powstrzymania dalszego dopływu nielegalnych czynników do kraju.

Należy pamiętać, że nie tylko przemyt, ale również dalsza dystrybucja i stosowanie czynnika o nieudokumentowanym pochodzeniu jest niezgodne z prawem. Na firmach, które legalnie wprowadzają do obrotu czynniki spoczywa szereg obowiązków prawnych, których niedopełnienie grozi poważnymi konsekwencjami.

Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Schiessl, którzy chętnie udzielą wszelkich wyjaśnień związanych z legislacją dotyczącą czynników chłodniczych oraz zaoferują legalne zamienniki wycofywanych czynników HFC o wysokim GWP.

Źródło: Portal Cooling Post, artykuły: „ Poland swamped by illegal refrigerant”, “Illegal refrigerant costs Greece € 20 m”