Wiadomości 7 lut 2018
CIEPŁOWNICTWO 4.0 | Danfoss

fot. Danfoss

Kopenhaska dzielnica Nordhavn kształtuje przyszłość ciepłownictwa. EnergyLab Nordhavn opracowuje sposoby połączenia energii odnawialnej, ciepła, sposobów jego przesyłu oraz energooszczędnych budynków w jeden inteligentny i elastyczny system. Będzie to możliwe dzięki integracji komponentów nieustannie optymalizujących zużycie energii i dostarczających informacji na temat jej przesyłu, lokalnych sieci ciepłowniczych dostosowanych do bardzo niskich temperatur oraz tak niekonwencjonalnych źródeł energii, jak nadwyżka ciepła z urządzeń chłodniczych w supermarketach.

Pionierów w obszarze ciepłownictwa znajdziemy również w Berlinie, gdzie Vattenfall buduje największą elektrociepłownię w Europie, jak również w Hamburgu, gdzie grunt pod miastem posłuży do sezonowego przechowywania ciepła.

Przykłady te pokazują, że sektor ciepłowniczy ma aktualnie dużą szansę by stać się motorem napędowym zmian w obszarze energii. Osoby stanowiące prawo oczekują, że wykorzystamy nasz potencjał w tej kwestii z korzyścią dla wszystkich.

Czy jesteśmy gotowi na odegranie tak ważnej roli? Czego potrzebujemy by móc wyjść naprzeciw nadchodzącym wyzwaniom?

Jestem przekonany, że innowacyjne technologie będą miały tu ważny wkład. Cyfryzacja zrewolucjonizuje również ciepłownictwo. Zjawiska takie jak Internet rzeczy, samouczenie się maszyn czy sztuczna inteligencja stają się częścią tego sektora. Dzięki nim zyskujemy nowe sposoby gromadzenia i analizy danych (Internet rzeczy), przewidywania poziomu konsumpcji energii (samouczenie się maszyn) oraz dostosowywania do niego dostaw ciepła (sztuczna inteligencja). To wszystko pozwala na optymalizację temperatur wewnątrz sieci, regulowanie ilości ciepła dostarczanego do budynków oraz wykorzystywanie możliwości przechowywania ciepła, jakie posiada infrastruktura ciepłownicza. Może to zrewolucjonizować systemy energetyczne wykorzystujące coraz większe ilości energii ze źródeł odnawialnych o zmiennych możliwościach jej produkcji.

Wszyscy interesariusze procesu mogą liczyć na ogromne korzyści: większa efektywność wykorzystania energii, niższy poziom emisji, większa wygoda dla mieszkańców i niższe koszty. Musimy jednakże zadbać o to, by nowe technologie, z których będziemy korzystać, były odporne na zagrożenia związane z atakami w sieci, a poufne dane były odpowiednio zabezpieczone.

Musimy wykorzystać siłę innowacyjności, jaką może pochwalić się nasza gałąź przemysłu i wdrożyć Ciepłownictwo 4.0. Mamy szansę wpłynąć na kształt nie tylko sektora, w którym prowadzimy działalność, lecz również całego systemu energetycznego.

 
Jestem pewien, że rok 2018 upłynie pod znakiem innowacji, jakie wspólnie będziemy tworzyć.

Anton Koller, Prezes Dywizji Ciepłownictwo (District Energy), Danfoss


Firma Danfoss tworzy technologie, które pozwolą w przyszłości uzyskać więcej mniejszym nakładem środków. Rozwiązania Danfoss stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w zakresie infrastruktury, przemysłu spożywczego, efektywności energetycznej i rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Oferowane produkty i usługi są wykorzystywane w takich obszarach jak: chłodnictwo, klimatyzacja, ogrzewnictwo, sterowanie silnikami i maszyny mobilne. Firma działa także w obszarze energii odnawialnej oraz infrastruktury grzewczej dla miast. Tradycja tworzenia przez Danfoss innowacyjnych technologii sięga 1933 roku. Obecnie firma jest światowym liderem w swojej branży, zatrudnia 25 200 pracowników i świadczy usługi na rzecz klientów w ponad 60 krajach. Danfoss jest przedsiębiorstwem prywatnym, którego właścicielem jest nadal rodzina jego założycieli. Więcej informacji na stronie www.danfoss.com
 

W Polsce znajduje się 7 zakładów produkcyjnych Danfoss: w Grodzisku Mazowieckim, Tuchomiu, Warszawie, Koleczkowie i Żelazkowie, a także we Wrocławiu i Bielanach Wrocławskich. Działają w obszarze Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Napędów Elektrycznych oraz Power Solutions. Łączne zatrudnienie w Polsce kształtuje się na poziomie 1700 osób.

Więcej informacji:
Biuro Prasowe Danfoss Poland
Anna Kałaska-Nejfeld
tel.: +48 785 504 974
e-mail: anna_kalaska@danfoss.com