Wiadomości 6 paź 2017
 Airly i Blaupunkt walczą ze smogiem - akcja  #WarszawaOddycha

Dwie firmy, dwa produkty i jeden cel - eliminacja smogu. W październiku firmy Airly oraz Blaupunkt rozpoczynają akcję #WarszawaOddycha - wyposażą przedszkola na terenie Warszawy oraz sąsiadujące z Warszawą gminy w czujniki smogu oraz oczyszczacze powietrza. W sumie firmy przekażą po 20 zestawów - sensorów i oczyszczaczy.

Akcja #WarszawaOddycha ma na celu zwiększenie świadomości wśród mieszkańców Warszawy na temat zanieczyszczenia powietrza oraz zwrócenie uwagi na fakt, że dzieci są nie tylko najbardziej narażone na szkodliwe działanie smogu, ale przede wszystkim ochrona ich zdrowia zależy od dorosłych. Układ oddechowy u dzieci charakteryzuje się bardzo wąskimi drogami, w których znajduje się wiele gruczołów śluzowych. Przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu powoduje podrażnienie tych dróg, co w konsekwencji może prowadzić do duszności oraz infekcji.

Podczas akcji w przedszkolach na terenie Warszawy oraz w sąsiadujących gminach odbędą się zajęcia edukacyjne dla dzieci, budujące świadomość na temat zanieczyszczeń i uczące nawyku dbania o środowisko naturalne.

Zanieczyszczenie powietrza stanowi w naszej części Europy bardzo poważny problem. Jest to czynnik, który istotnie wpływa na jakość ludzkiego życia. Skutki zdrowotne ponoszone z powodu przebywania w zanieczyszczonym powietrzu dotyczą przede wszystkim układów oddechowego oraz sercowo-naczyniowego, są także powiązane ze wzrostem hospitalizacji oraz obniżeniem średniej długości życia. Smog wpływa także negatywnie na zdrowie już na etapie życia płodowego!

W czołówce jednych z najbardziej trujących i zagrażających substancji w smogu są pyły zawieszone pochodzące z lokalnych źródeł zanieczyszczenia. Stanowią one mieszaninę cząstek stałych i ciekłych. Ze względu na duży stopień dyspersji mogą przebywać w atmosferze w stanie zawieszonym przez bardzo długi okres. Charakteryzują się mikrometrowymi rozmiarami, przenikają poprzez układ oddechowy do naszego krwiobiegu i mózgu. O stopniu zagrożenia dla zdrowia decyduje średnica tych cząsteczek (tzw. aerodynamiczna średnica cząstek).

Pył PM2.5 zawiera cząstki stałe o niewielkiej średnicy, do 2,5 mikrometra. To dzięki temu niewielkiemu rozmiarowi w łatwy i szybki sposób przedostają się do układu oddechowego, a następnie przesuwają się dalej, powodując zatrucie krwioobiegu. Głównym źródłem tego pyłu są paleniska domowe i transport drogowy. Z kolei PM10 to ziarenka, które mają średnicę do 10 mikrometrów. Ta wielkość pozwala przenikać cząstkom do naszych płuc. Głównym źródłem pyłu PM10 w powietrzu w naszych miastach jest emisja ze spalania w indywidualnych systemach grzewczych paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa oraz z ruchu drogowego, szczególnie z pojazdów z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych. Jest to pierwsza tego typu akcja zorganizowana przez obie firmy, z pewnością nie ostatnia!

Airly tworzy profesjonalny system monitorujący jakość powietrza w naszym kraju. Jest największym producentem czujników smogu w Polsce, z siecią liczącą blisko 500 sensorów.

Blaupunkt dostarcza technologie rozwiązań klimatyzacyjnych, osuszania i oczyszczania powietrza, które od 2012 roku są dynamicznie rozwijającym się segmentem marki. Firma obecnie dystrybuuje swoje urządzenia w ponad dziesięciu krajach Europy.

Patronat nad #WarszawaOddycha objął Warszawski Alarm Smogowy. W akcję włączyły się również drukarnia Megraf oraz firma Can Pack, które bezpłatnie dostarczają wsparcie reklamowe na potrzeby kampanii.

Więcej informacji na www.blaupunkt.com oraz www.airly.eu