Wiadomości 6 mar 2018
120 milionów złotych na poprawę jakości środowiska miejskiego

Po raz piąty Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje ze środków unijnych projekty mające na celu odtworzenie przyrody na terenach zdegradowanych oraz rozwój zieleni miejskiej. Nabór wniosków rozpocznie się 30 marca br., a jego łączny budżet to 120 milionów złotych.

Ogłoszony konkurs – w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) – dotyczy dwóch typów projektów z działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Aż 100 milionów złotych zarezerwowano na wsparcie dla zanieczyszczonych lub zdegradowanych terenów, przy czym 80 milionów złotych z tej kwoty przeznaczone będzie na projekty realizowane na obszarze województwa śląskiego (zgodnie z założeniami rządowego Programu dla Śląska). Z kolei 20 milionów złotych podzielone będzie na przedsięwzięcia z zakresu rozwoju terenów zieleni w miastach. Poziom współfinansowania w formie dotacji wyniesie maksymalnie 85 procent wartości wydatków kwalifikowanych projektu.

Kto może uzyskać dofinansowanie dotyczące wsparcia terenów zniszczonych lub zdegradowanych

Dofinansowanie – dotyczące wsparcia dla zanieczyszczonych lub zdegradowanych terenów – mogą uzyskać projekty, których głównym celem jest rekultywacja i remediacja na terenie miast i w ich obszarach funkcjonalnych, w tym terenów poprzemysłowych, powojskowych, czy pogórniczych. Pomoc objąć może również działania prowadzące do poprawy bądź przywrócenia biologicznej aktywności zdegradowanych i zanieczyszczonych akwenów w miastach, a także zmierzające do docelowego zagospodarowanie terenu, w szczególności nasadzenia i utworzenie całorocznych akwenów. Preferowane będą projekty, których realizacja będzie wynikać z gminnych programów ochrony środowiska lub programów rewitalizacji.

Z kolei w obszarze drugiego typu projektów wspierane będą działania, które wpływają na zahamowanie spadku powierzchni terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych. Działania te będą przyczyniać się do promowania miejskich systemów regeneracji i wymiany powietrza, powstrzymania fragmentacji przestrzeni miast i będą pozytywnie wpływać na jakość życia mieszkańców (tereny zieleni pełnią istotne dla mieszkańców funkcje zdrowotne i rekreacyjne). Realizowane będą projekty m.in. w zakresie: tworzenia i odnowienia parków i skwerów, tworzenia i odnowienia klinów zieleni – ciągnących się z obrzeży do centrum miast, tworzenia i odnowienia pokrytych niską zielenią stref przewietrzania miasta, umiejscowionych w uprzywilejowanych strefach wiatru. Priorytetowo traktowane będą przedsięwzięcia realizowane w obszarach o przekroczonych normach jakości powietrza (dla których istnieje obowiązujący Program Ochrony Powietrza).

O pieniądze z Funduszu Spójności będą mogły ubiegać się: jednostki samorządu terytorialnego (JST) i ich związki oraz podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych JST. Ponadto, katalog potencjalnych beneficjentów w przypadku pierwszego typu projektów (odtworzenie przyrody na zniszczonych terenach) jest szerszy o regionalne dyrekcje ochrony środowiska i Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

Na złożenie wniosku wszyscy mają czas do 29 maja 2018 r., a wcześniej mogą skorzystać z pomocy w jego przygotowaniu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeprowadzi cykl szkoleń, połączonych z indywidualnymi konsultacjami. Najbliższe odbędą się 23 marca i 13 kwietnia br. i będą poprzedzone informacjami organizacyjnymi na stronie internetowej www.nfosigw.gov.pl.

Rozstrzygnięcie konkursu, czyli zatwierdzenie przez Instytucję Pośredniczącą – którą dla II osi priorytetowej POIiŚ jest Ministerstwo Środowiska – listy projektów wybranych do dofinansowania, przewidziano na listopad 2018 r.

Dotychczas, w zakresie działania 2.5 POIiŚ, odbyły się 4 nabory na 1, 2 i 3 typ projektów. W sumie złożono 241 wniosków, z czego ocenionych pozytywnie zostało 167. Na chwilę obecną zawarto 120 umów na kwotę dofinansowania 643,3 miliona złotych.

Szczegóły V naboru z unijnego działania 2.5 są dostępne na stronie internetowej NFOŚiGW

 Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej