Okiem praktyka 24 kwi 2018 1
W którym kierunku powinien obracać się wentylator sufitowy? Czy to ma wpływ na oszczędności?

Wentylatory sufitowe to niezwykle praktyczne urządzenia całoroczne. Latem chłodzą, a zimą wspomagają ogrzewanie pomieszczenia.

Sam wentylator oczywiście nie chłodzi ani nie grzeje. To dzięki mieszaniu się mas powietrza możemy odczuwać odpowiednio niższą lub wyższą temperaturę. Wszystko zależy od ustawienia łopatek. Może to zabrzmieć zaskakująco, ale dzięki wentylatorom sufitowym możemy zaoszczędzić. Taki wentylator chłodzi w warunkach polskiego lata na tyle dobrze, że można mniej korzystać z klimatyzacji albo innych wentylatorów, które pobierają większe ilości prądu. Z kolei zimą mieszanie powietrza pozwala zużywać mniej energii potrzebnej na ogrzewanie pomieszczeń. Przyjmuje się, że jeśli wentylator jest ustawiony w pobliżu klimatyzatora i miesza powietrze chłodne z cieplejszym, na klimatyzacji oszczędza się ok. 40%. Zimą zaś można zaoszczędzić od 10 do nawet 35% na kosztach ogrzewania. A jeśli w salonie jest i kominek, i wentylator, to jeszcze więcej (wentylator rozprowadza ciepło z kominka po całym pokoju, przez co szybciej robi się ciepło i optymalna temperatura dłużej się utrzymuje).

Czy zastanawialiście się kiedyś, w którą stronę powinny obracać się łopatki wentylatora aby zmaksymalizować efektywność  systemu ogrzewania lub chłodzenia?

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara?

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że kierunek cyrkulacji wentylatora zależy od spojrzenia na wentylator od dołu (w przeciwieństwie do myślenia o widoku z góry). Przełącznik używany do zmiany kierunku cyrkulacji znajduje się zwykle na podstawie wentylatora zamontowanego pod sufitem.

Aby włączyć chłodzenie latem, ustaw wentylator sufitowy w położeniu odwrotnym do ruchu wskazówek zegara.

Kiedy łopatki wentylatora obracają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, wypychają powietrze w pomieszczeniu w dół. Ruch powietrza w tym kierunku powoduje uczucie chłodu na skórze, nawet jeśli temperatura w pokoju się nie zmienia. Nawet gdy jest ciepło, poruszające się powietrze może mieć efekt chłodzenia, podobnie jak lekki wietrzyk w gorący, wilgotny dzień.

Aby włączyć ogrzewanie zimowe, ustaw wentylator sufitowy w pozycji zgodnej z ruchem wskazówek zegara.

Podczas obracania w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara kąt łopatek wentylatora wciąga powietrze do pomieszczenia i wpycha je do sufitu. Następnie powietrze podąża ścieżką od sufitu do ścian i na podłogę, dzięki czemu ciepło jest równomiernie rozprowadzane w pomieszczeniu. Chociaż może to poprawić efektywność ogrzewania poprzez redystrybucję ciepła, które gromadzi się w pobliżu sufitu, niektórzy właściciele domów uważają, że cyrkulacja powietrza jest niewygodna podczas chłodnych miesięcy zimy. Aby złagodzić ten potencjalny dyskomfort, ustaw wentylator sufitowy na najniższą możliwą prędkość. Nawet przy najniższej prędkości nadal osiągniesz pożądany efekt.


Lato - przeciwnie do ruchu wskazówek zegara

Zima - zgodnie z ruchem wskazówek zegara



Zobacz polecane modele wentylatorów sufitowych