Okiem praktyka 16 maj 2018
Rekuperacja - zalety i wady

Rekuperacja - jak wszystko inne - ma swoje wady i zalety. Poznaj je zarówno ze strony inżyniera, instalatora, użytkownika i serwisanta

Zalety rekuperacji - czyli dalczego warto mieć rekuperator

✔️Wymiana zużytego powietrza: w domu z rekuperacją zawsze oddychasz świeżym powietrzem 

Niezależnie od warunków atmosferycznych powietrze w domu z rekuperacją wymieniane jest bez przerwy całą dobę, niezależnie od pory roku. Przy zamkniętych oknach i nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz osiąga skrajne wartości. Powietrze zewnętrzne po przejściu przez wymiennik ciepła w rekuperatorze, zostaje wstępnie opracowane: latem ochłodzone, zimą ogrzane. Dopiero potem trafia do pomieszczeń. 

W domu z rekuperacją powietrze ma zawsze niską - porówywalną z powietrzem zewnętrznym - zawartość dwutlenku węgla, a jego jakość higieniczna jest wysoka. Nawiewane powietrze pozbawione jest nadmiernej wilgotności, alergenów, związków chemicznych, zanieczyszczeń i kurzu.

✔️Filtracja nawiewanego powietrza: skuteczna ochrona przed smogiem

Wentylacja mechaniczna daje również możliwość filtracji nawiewanego powietrza. Poziom filtracji zależny jest od klasy zastosowanego filtra. Fabrycznie rekuperator wyposażony jest w filtry kieszeniowe klasy G4. 

Założenie filtra o podwyższonej klasie filtracji F7 (można tylko na nawiewie) daje możliwość zatrzymania ponad 90% pyłu zawieszonego o wielkości 1-10µm oraz poniżej 75% pyłu o rozmiarach 0,3-1µm (zanieczyszczenia smogowe to w zdecydowanej większości pył PM10, co oznacza, że wielkość pyłu nie przekracza 10µm).

Rekuperacja stwarza też dodatkowe możliwości jonizacji i oczyszczania powietrza z wirusów i bakterii  >>więcej

✔️Oszczędności na ogrzewaniu: raz wytworzone ciepło wykorzystujesz ponownie

Rachunki za ogrzewanie w miesiącach zimowych spadają nawet do 50% w porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej. Dzieje się tak dlatego, że wymiennik ciepła rekuperatora przekazuje energię z powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego. Dzięki czemu dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) nawet o 20 kWh/(m2rok). To bardzo dużo, szczególnie w świetle unijnych przepisów o obniżaniu zapotrzebowania energetycznego domu do 2021 roku.

✔️Możliwość kontroli ilości powietrza: wietrzysz, jak chcesz

System rekuperacji wymienia powietrze w domu dokładnie tak, jak chcesz: nie za dużo, nie za mało: idealnie. Niezależnie od wiatru i ciśnienia na zewnątrz, do domu dostarczana jest i wywiewana identyczna ilość powietrza. Jeżeli masz potrzebę: na sterowniku rekuperatora zwiększasz intensywność przewietrzania (goście, odprowadzenie wilgoci i niechcianych zapachów z kuchni i łazienek), jeżeli chcesz: zmniejszasz. Na przykład wtedy, gdy ilość domowników się zmniejsza lub podczas nieobecności. 

✔️Ponadprzeciętny komfort nie do uzyskania przy grawitacji

Brak przeciągów (nie ma już potrzeby intensywnego przewietrzania). Brak much komarów (można zamknąć okna przed zmierzchem w miesiącach wiosennych i letnich bez ryzyka powstania zaduchu). Znaczne obniżenie wilgotności powietrza (brak pleśni, grzybów), brak zaparowanych luster w łazience po kąpieli, możliwość szybkiego i skutecznego pozbycia się intensywnych zapachów po przygotowaniu aromatycznych potraw.

W domu jest ciągle świeżo i pachnąco. Komfort nie do osiągnięcia w domu z wentylacją grawitacyjną. Coś, co czuć, co każe oddychać pełną piersią przez całą dobę, przez wszystkie dni w roku.

✔️Możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (gwc)

Barwnie mówiąc: kwiatek do kożucha. Możliwość wykorzystania energii z gruntu: powietrze do rekuperatora trafia już wstępnie opracowane: ochłodzone latem i podgrzane zimą. Również wspaniała pomoc dla systemu podczas bardzo niskich czy wysokich temperatur zewnętrznych. 

✔️Oszczędności inwestycyjne

Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło: warto uwzględnić to inwestując w system grzewczy na poziomie mocy urządzenia, wielkości grzejników czy pętli ogrzewania płaszczyznowego. Oszczędności są szczególnie duże przy montażu pompy ciepła: nawet do 15 tys. zł. >>więcej o oszczędnościach na montażu pompy ciepła w domu z rekuperacją

Wady rekuperacji

❌Koszty rekuperacji

Jakby nie patrzeć to dodatkowe pieniądze, które trzeba zainwestować. Zainwestować, bo rekuperacja to również inwestycja w zdrowie: w coś, co bardzo trudno wycenić. Pamiętaj również, że rekuperację robisz zamiast wentylacji grawitacyjnej, odchodzą więc koszty związane z wybudowaniem niektórych kominów lub nawet z ich likwidacją oraz z montażem kominków dachowych. Przy rekuperacji nie montuje się również nawiewników w oknach, a część okien można zrobić nieotwieralnych (są znacznie tańsze).

>>ile kosztuje system rekuperacji

Do kosztów inwestycyjnych dodaj eksploatację:

  • usługa przeglądu serwisowego raz w roku: aktualne ceny sprawdż tutaj
  • wymiana filtrów w rekuperatorze: zawsze wtedy, gdy się zabrudzą: aktualne ceny sprawdzisz tutaj: www.kupfiltry.pl
  • zużycie prądu (około 0,60 zł/dziennie)

❌Konsekwencje błędów niedoświadczonej firmy instalacyjnej

Źle zaprojektowana i wykonana instalacja, dobór rekuperatora o niewystarczajacej mocy (bo tańszy), gorsza i krótsza oraz niezaizolowana instalacja, oznaczać może jedno: brak komfortu w wentylowanych pomieszczeniach oraz brak odzysku ciepła. Nie warto. Dlatego zawsze sprawdź opinie o firmie i odwiedż któregoś z klientów, któremu firma montowała system co najmniej rok wcześniej. 

❌Potencjalna awaria rekuperatora

Może się zdarzyć. Standardowo daje się 24 miesiące gwarancji na urządzenie. W Rekuperatory.pl możesz przedłużyć gwarancję na rekuperator AERISnext do 5 lat pod warunkiem wykonania instalacji w systemie R-vent Flex System. Przy zakupie rekuperatora warto pamiętać o sprawdzeniu dopuszczających do użytku urządzeń polskich certyfikatach i atestach PZH. Naprawa rekuperatora w okresie gwarancyjnym - pod warunkiem prawidłowego użytkowania urządzenia, np. okresowej wymiany filtrów, powinna być bezpłatna, po tym okresie usługi serwisowe powinien świadczyć serwis techniczny firmy instalacyjnej. W Rekuperatory.pl awarię możesz zgłosić do Działu Serwisowego firmy.

❌Zabrudzenia wokół anemostatów

Mimo filtrów w rekuperatorze, dookoła anemostatów - szczególnie nawiewnych - pojawiają się ciemne zabrudzenia. Raz na jakiś czas trzeba je przetrzeć suchą szmatką. 

Rekuperatory.pl

Rekuperatory.pl https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja

Rekuperatory.pl zajmują się montażem i serwisowaniem systemów rekuperacji: energooszczędnych systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w budynkach mieszkalnych.

Specjaliści, doradcy i inżynierowie tworzący markę Rekuperatory.pl wyznają zasadę, że każdy dom powinien posiadać skuteczny, energooszczędny i zatrzymujący zanieczyszczenia zewnętrzne system wentylacji. Prawidłowo zaprojektowana i rzetelnie wykonana rekuperacja daje ogromny komfort w domu i duże oszczędności na ogrzewaniu. I takie właśnie systemy firma montuje.

Od 2002 roku ekipy montażowe Rekuperatory.pl wykonały już ponad 5500 systemów rekuperacji w całej Polsce.

W 4 oddziałach inżynierskich firmy pracuje kilkunastoosobowy zespół inżynierów z dużym doświadczeniem w wentylacji budynków. Zespół ten zajmuje się projektowaniem systemów rekuperacji bezpośrednio dla inwestorów, a także dla największych pracowni architektonicznych w Polsce oraz kilkudziesięciu innych pracowni architektonicznych, deweloperów oraz firm instalacyjnych.

Firma montuje także gruntowe wymienniki ciepła.

Rekuperatory.pl