Okiem praktyka 25 lip 2018
Rekuperacja a klimatyzacja

fot. Rekuperatory.pl

Rekuperacja nie jest klimatyzacją. Nie jest ogrzewaniem. Rekuperacja to wentylacja: zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. System nawiewa świeże, przefiltrowane powietrze z zewnątrz, usuwając pełne dwutlenku węgla powietrze zużyte.

Dzięki wymiennikowi ciepła w rekuperatorze dochodzi jednak do pewnej dobrej w skutkach wymiany energii...

Rekuperacja umożliwia odzysk energii z powietrza, które jest usuwane z pomieszczeń: energię odzyskuje wymiennik ciepła - serce rekuperatora. Dzięki tej wymianie, do której dochodzi pomiędzystrumieniami powietrza, zimą do pomieszczeń nawiewane jest powietrze cieplejsze niż to na zewnątrz, a latem chłodniejsze. 

- Na zewnątrz 26 stopni. Do pomieszczeń nawiewamy 10,9 stopni. Oznacza to, że w wymienniku ciepła doszło do wymiany energii, dzięki czemu zyskaliśmy 15,1 stopnia! Zysk jest jeszcze lepszy dzięki jednostce chłodzącej.

Różnica jest znaczna, najprawdopodobniej nie wystarczy jednak, by latem uzyskać komfortowe 22 stopnie w pomieszczeniach. Najprawdopodobniej, bo zależy to, czy dom jest parterowy, czy z kondygnacją, jak jest zaizolowany i czy odcięcie od promieni słonecznych jest wystarczające, jakie ma przeszklenia i jak są one usytuowane względem stron świata.

Rekuperacji latem pomóc może gruntowy wymiennik ciepła lub jednostka chłodząca, które obniżą temperaturę powietrza nawiewanego. 

Latem warto pamiętać o:

  • odcięciu dostępu promieni słonecznych do wnętrz: warto szczelnie zasłonić okna, szczególnie dachowe: najlepiej za pomocą rolet zewnętrznych (plama ze słońca na dywanie może mieć temperaturę kilkudziesięciu stopni C!)
  • ustawieniu rekuperacji na niski bieg
  • zamknięciu okien w dzień i otwarciu ich wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz nieco spadnie

Aby osiągnąć komfortową temperaturę, niezbędna będzie jednak klimatyzacja: nastawiasz 22 stopnie i są! Niezależnie od tego, jak gorąco jest na zewnątrz. 

- Zimą sprawa wygląda równie dobrze: na zewnątrz prawie minus 12 stopni, rekuperator nawiewa to samo powietrze ogrzane w wymienniku ciepła do temperatury  plus 17 stopni C! System grzewczy musi ogrzać je tylko o kilka stopni do temperatury komfortu ustawionej na sterowniku pieca lub pompy ciepła.

Odzysk ciepła zimą jest spory, nie wystarczy on jednak, by dom nie musiał posiadać niezależnie działającego systemu grzewczego. Nawet dom pasywny, w którym rekuperacja jest obowiązkowa, musi w naszym klimacie posiadać ogrzewanie.

Zapotrzebowanie energetyczne na energię pierwotną (EP) w domu z rekuperacją jest jednak dużo niższe niż bez rekuperacji. Różnica wynieść może nawet do 20 kWh/(m2rok). W praktyce oznacza to, że dom zużyje dużo mniej energii na ogrzewanie, niż dom z wentylacją grawitacyjną.

Gdy inwestor chce więc mieć pełną możliwość precyzyjnego ustawienia komfortowej temperatury powietrza w domu, zimą niezbędny jest mu system grzewczy, a latem klimatyzacja.

Wentylacja wymienia stare i zużyte powietrze na powietrze zewnętrzne gwarantując, że dom jest pełen świeżego powietrza. Dniem i nocą. Latem i zimą. Bez strat energii, które miałyby miejsce zimą przy uchylonych czy rozszczelnionych oknach. Bez niebezpiecznych przeciągów. Bez komarów.

Autor: Iwona Stachurska

Rekuperatory.pl

Rekuperatory.pl https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja

Rekuperatory.pl zajmują się montażem i serwisowaniem systemów rekuperacji: energooszczędnych systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w budynkach mieszkalnych.

Specjaliści, doradcy i inżynierowie tworzący markę Rekuperatory.pl wyznają zasadę, że każdy dom powinien posiadać skuteczny, energooszczędny i zatrzymujący zanieczyszczenia zewnętrzne system wentylacji. Prawidłowo zaprojektowana i rzetelnie wykonana rekuperacja daje ogromny komfort w domu i duże oszczędności na ogrzewaniu. I takie właśnie systemy firma montuje.

Od 2002 roku ekipy montażowe Rekuperatory.pl wykonały już ponad 5500 systemów rekuperacji w całej Polsce.

W 4 oddziałach inżynierskich firmy pracuje kilkunastoosobowy zespół inżynierów z dużym doświadczeniem w wentylacji budynków. Zespół ten zajmuje się projektowaniem systemów rekuperacji bezpośrednio dla inwestorów, a także dla największych pracowni architektonicznych w Polsce oraz kilkudziesięciu innych pracowni architektonicznych, deweloperów oraz firm instalacyjnych.

Firma montuje także gruntowe wymienniki ciepła.

Rekuperatory.pl