Okiem praktyka 9 sty
Pompy ciepła – zasady montażu

Coraz częściej zastanawiamy się nad sposobami zmniejszenia kosztów ogrzewania. Jednym z nich jest instalacja pompy ciepła. Dobrze zamontowany system z pompą ciepła to gwarancja dostarczania taniego ciepła przez wiele lat. Radzimy, jak uniknąć błędów podczas montażu systemu ogrzewania z pompą ciepła.

Pompa ciepła musi zostać dobrze zamontowana, w przeciwnym razie jej praca będzie niewydajna, a jej użytkowanie przyniesie więcej problemów niż korzyści. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę podczas montażu pomp ciepła?

Uwzględnij wielkość działki

Wydajność wymiennika gruntowego zależy przede wszystkim od rodzaju i wilgotności gruntu. Wydajność cieplna gruntu, po uwzględnieniu współczynnika COP pompy ciepła, wynosi od 12,5 W/m2 – dla gleby suchej i piaszczystej - do 40 W/m2 - dla nasączonej wodą. Mając na względzie te parametry, przyjmuje się, że powierzchnia działki powinna być przynajmniej trzy razy większa niż powierzchnia ogrzewanego domu.

Instalacja musi być szczelna

W przypadku systemu pomp ciepła, zlokalizowanie ewentualnych nieszczelności jest praktycznie niemożliwe. Dlatego, przy układaniu kolektora należy stosować wyłącznie szczelne połączenia. Wykluczone są połączenia złączkami gwintowanymi PE i raczej nie należy stosować połączeń zgrzewalnych.

Należy uzgodnić projekt

Dobry projekt wymiennika gruntowego powinien być uzgodniony z dystrybutorem pompy ciepła. Umożliwi to uniknięcie niższej wydajności osiąganej przez system grzewczy i zapewni prawidłowy montaż pompy ciepła.

Inwentaryzacja powykonawcza

Kolektor znajduje się pod ziemią, dlatego, przed jego zasypaniem, należy go starannie sfotografować, a jego przebieg nanieść na plan geodezyjny. Pomoże to w przyszłości zlokalizować ewentualne źródło awarii systemu.

Kolektor powinien zostać zamontowany blisko budynku

Na koniec, pamiętajmy że montaż kolektora w dużej odległości od budynku wymaga zastosowania pompy obiegu solanki o większej wydajności. To z kolei wpływa na wzrost zużycia energii niezbędnej do zasilania pompy, zmniejszając zwrot z inwestycji. Jest to szczególnie istotne jeżeli pompa ma zostać zainstalowana w mniejszych obiektach.

Klima-premium

Klima-premium http://www.klima-premium.pl

Jesteśmy specjalistami z zakresu serwisu klimatyzacji oraz montażu systemów rekuperacji , wentylacji i pomp ciepła. Naszym Klientom oferujemy klimatyzatory i rekuperatory uznanych światowych producentów. Sprzedawane przez nas urządzenia posiadają wszystkie wymagane atesty i certyfikaty, a do tego objęte są aż pięcioletnią gwarancją potwierdzającą ich najwyższą jakość i niezawodność w każdej sytuacji.

Kiedy jest najlepszy czas na termomodernizacje domu?

18 kwi 2
Okiem praktyka Kiedy jest najlepszy czas na termomodernizacje domu?
Kulim
Kulim
Albo weryfikować jakość na podstawie przeprowadzanych kontroli przez GUNB, wyniki są łatwo dostępne na stronie GUNBu - 20 kwi
kiler
kiler
Do ocieplenia ścian zdecydowanie wybrałbym styropian. To same zalety: najlepiej izoluje, jest tańszy niż wełna i łatwiejszy w montażu,... - 18 kwi
Miesiąc z marką w HvacPR.pl
05
06
07
08
09
10
11
12