Okiem praktyka 22 lis 2017
De Dietrich - sposoby na oszczędne ogrzewanie gazem

Ogrzewanie gazowe należy do najczęściej wybieranych typów ogrzewania w polskich domach. Choć taka forma nie należy do najdroższych, koszty użytkowania gazu można zawsze nieco ograniczyć, co z pewnością odczujemy w swoim portfelu.

1. Wymiana na kocioł kondensacyjny

Wiele mieszkań wyposażonych jest w kotły gazowe starszych generacji, które nie są tak oszczędne i wydajne jak ich współczesne odpowiedniki. Bardzo skutecznym sposobem na zmniejszenie zużycia gazu jest modernizacja polegająca na zastąpieniu użytkowanego kotła nowym, pracującym w technologii kondensacyjnej. Koszty poniesione na zakup nowego urządzenia zwrócą się już po kilkunastu latach, dzięki niższym rachunkom za gaz. Tego typu kotły charakteryzują się dodatkowo niezawodnością i prostym użytkowaniem – są praktycznie bezobsługowe. Ważne jest, aby przed zakupem kotła kondensacyjnego zwrócić uwagę na jego moc. Dobierając ją optymalnie będziemy mieć pewność, że nasze mieszkanie lub dom zostaną odpowiednio ogrzane. Należy przy tym wspomnieć, że kotły kondensacyjne są sprawniejsze, jeśli są mniej obciążone.

2. Regulatory temperatury do ustawienia optymalnych warunków w domu

Regulatory pokojowe sterują pracą kotła w zależności od ustawień i temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym są zamontowane. Zwykle mają kilka programów: godzinowy, dzień/noc, weekendowy czy „urlopowy”. Programator, pracujący w cyklu dobowym lub tygodniowym, pozwala na ustawienie mniejszej temperatury w nocy lub w godzinach, w których mieszkańcy przebywają poza domem. W ten sposób racjonalnie gospodarujemy energią. Podział instalacji grzewczej na strefy na etapie jej budowy umożliwia instalowanie termostatów w kilku pomieszczeniach, gwarantując temperaturę komfortu różną dla każdego z nich, niezależnie od warunków panujących w pozostałych.

Systemy automatyki pogodowej najlepiej sprawdzają się we współpracy z kotłami kondensacyjnymi, w dużych domach o wysokim zapotrzebowaniu na ciepło. Są one bardzo czułe, pozwalają na regulację temperatury z dokładnością do 1°C. W dużych domach przekładają się zatem naprawdę dużą oszczędność.

3. Regularne przeglądy kluczowe dla prawidłowego działania kotła

Nieprawidłowo działający kocioł charakteryzuje się mniejszą wydajnością, przez co spala więcej paliwa i naraża właścicieli na dodatkowe koszty. Uszkodzony kocioł jest też mniej ekologiczny – emituje więcej szkodliwych substancji do atmosfery. Ważne jest więc, aby regularnie – najlepiej przed kolejnym sezonem grzewczym, serwisant sprawdził stan techniczny urządzenia, dopływ powietrza oraz szczelność instalacji gazowej oraz przyłączy. Poza tym istotne jest też czyszczenie i konserwacja wymiennika. Zdarza się, że kaloryfer grzeje słabo przy maksymalnym nastawieniu, a jednocześnie w pokoju jest zimno. W takiej sytuacji należy go odpowietrzyć.

4.Dobre nawyki przekładają się na niższe rachunki

Na osiągane przez nas oszczędności wpływają też stosowane przez nas praktyki. Jedną z nich jest wietrzenie domu i mieszkania. Zawsze powinno się ono odbywać przy ustawieniu termostatu na najniższy poziom lub całkowitym jego wyłączeniu. Jeżeli tego nie zrobimy, zawory będą owiewane chłodnym powietrzem, co w efekcie doprowadzi do większego zasilania grzejników, a te zrobią się gorące. Samo wietrzenie powinno być krótkie, ale intensywne. Należy zaznaczyć, że prawidłowe wietrzenie wnętrz jest nie tylko sposobem na oszczędność energii i zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale również pozwala uniknąć problemów związanych z zawilgoceniem mieszkania. Ponadto nie można zasłaniać grzejników meblami i suszyć na nich prania. W ten sposób o 20% obniża się ich  efektywność. Do większych oszczędności przyczyni się też uszczelnienie drzwi i okien. Stworzymy w ten sposób dodatkową barierę ochronną przed wydostaniem się ciepła na zewnątrz. Najczęściej do tego zadania wykorzystywane są silikony, pianki uszczelniające i różnego rodzaju uszczelki.

De Dietrich

De Dietrich http://dedietrich.pl

De Dietrich to jedna z najstarszych marek w branży grzewczej na świecie. W 2009 roku, po połączeniu grupy De Dietrich Remeha i Baxi Group, powstało trzecie co wielkości przedsiębiorstwo w Europie w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań klimatycznych, wytwarzania ciepłej wody i usług.